خبرنگاران بخشی از عرصه های جنگلی خاتم دچار حریق شد

به گزارش علی بلاگ، یزد - خبرنگاران - دبیر مدیریت بحران فرمانداری خاتم گفت: بخشی از جنگل های باغ معدن این شهرستان در روستایی به همین نام از توابع دهستان چاهک بعد ازظهر امروز(یکشنبه) دچار آتش سوزی شد.

خبرنگاران بخشی از عرصه های جنگلی خاتم دچار حریق شد

سعید برزگر عصر امروز در گفت و گو با خبرنگار علی بلاگ اضافه کرد: حریق در منطقه ای اتفاق افتاده که مردم محلی نمی توانند در آن حضور یابند و این حادثه بر حسب شواهد باید به دلیل گرمای بیش از حد هوا باشد و خشکی مراتع موجب بروز آتش سوزی شده است.

وی بیان نمود: مهار آتش با همکاری مردم و نیروهای مردمی ادامه دارد، آنها هنوز پیروز به مهار آتش نشده اند، امیدواریم با یاری های مردمی بتوانیم هرچه سریعتر آتش را خاموش و از خسارت به تنها عرصه های جنگلی استان یزد جلوگیری گردد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه آتش هنوز ادامه دارد نمی توان برآورد کرد که چه سطحی از درختان جنگل در آتش سوخته است.

پیشتر بر اثر بی احتیاطی عوامل انسانی بیش از 2 هزار مترمربع از جنگل های باغ شادی این شهرستان واقع در دهستان چاهک دچار آتش سوزی شد که با حضور به موقع عوامل پیشگیری حریق مهار شد.

جنگل های خاتم در جنوبی ترین نقطه استان یزد و در حد فاصل استان فارس با یزد نهاده شده است، و یکی از جاذبه های طبیعی برای صنعت گردشگری شهرستان خاتم و تنها عرصه های جنگلی استان یزد است.

جنگل های باغ شادی و باغ معدن، 64 هزار هکتار وسعت دارد و در منطقه حفاظت شده آن گونه های مهم جانوری زندگی می نمایند و زیستگاه گونه های در حال انقراض از جمله گوزن زرد، قوچ، میش، کل، بز و جبیر نیز است.

در سال 1384 مساحتی افزون بر 11 هزار و 660 هکتار از جنگل یادشده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نهاده شد تا به پرورش گونه های مختلف جانوری و پرندگان کمیاب بپردازد.

منطقه حفاظت شده باغ شادی بخشی از جنگل های نسبتاً انبوه ارتفاعات انتهایی سلسله جبال زاگرس است که از لحاظ گونه های شاخص درختی و تراکم، تعداد و جوامع گیاهی آن با شرایط موجود سایر نواحی زاگرس تفاوت قابل توجه و چشمگیری داشته و مانند نگین سبزی در دل بیابان های استان یزد می درخشد.

این منطقه به دلیل جاذبه های طبیعی و نیز به دلیل اینکه از مناطق تاریخی و سنتی گردشگری محلی و منطقه است در تمامی طول سال به خصوص ایام تعطیل و عیدنوروز میزبان تعداد زیادی از مردم محلی و شهرها و روستاهای اطراف مرکز استان و حتی استان های مجاور است که با هدف تفرج به این منطقه رو می آورند.

منطقه از نظر فون جانوری و فلور گیاهی، تفاوت های اساسی با سایر اکوسیستم های استان دارد به گونه ای که فون پستانداران منطقه به سمت گونه هایی همچون خرس قهوه ای، خدنگ، کاراکال، گراز و مانند آن و فون پرندگان نیز از گونه های بیابانی و دشت زی به سمت گونه های درختی نظیر گنجشک سانان تغییر نموده است.

از دیگر پستانداران منطقه می توان به گوزن زرد ایرانی در اسارت اشاره نمود، موضوع رهاسازی آن در محدوده هایی از جنگل باغ شادی اجرا شد.

همچنین محدوده ای به وسعت 200 هکتار در منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی، فنس کشی و در تاریخ 29 اردیبهشت 1385 تعدادی گوزن زرد ایرانی از دشت نازساری به این مرکز انتقال یافت و در حال حاضر 24 رأس گوزن زرد در محدوده 130 و 70 هکتاری از سایت یادشده زندگی می نمایند.

هوبره از پرندگان بسیار زیبا و با شکوه مناطق بیابانی و بومی قسمت های دشتی و کم ارتفاع منطقه است که در دشت و مزرعه پایین دست باغ شادی در طول سال زیست می نماید.

از بین خزندگان موجود در منطقه حفاظت شده باغ شادی هم اکنون 9 گونه شناسایی شده که از این تعداد 2 گونه سمی و یک گونه نیمه سمی و 2 گونه غیرسمی گزارش شده است.

شهر هرات مرکز شهرستان 40 هزار نفری خاتم در 240کیلومتری جنوب شهر یزد نهاده شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران بخشی از عرصه های جنگلی خاتم دچار حریق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بخشی از عرصه های جنگلی خاتم دچار حریق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید