خاطرات شنیده نشده فرمانده اطلاعات و شناسایی آزادسازی مهران

به گزارش علی بلاگ، سکوت شکسته؛ روایتی است جذاب و خواندنی از خاطرات محمود پاک نژاد، فرمانده اطلاعات عملیات لشکر17 علی بن ابی طالب(ع) در 8 سال دفاع مقدس است که بتازگی روانه بازار نشر شده است.

خاطرات شنیده نشده فرمانده اطلاعات و شناسایی آزادسازی مهران

گروه فرهنگ و هنر علی بلاگ: سکوت شکسته روایتی جذاب و واقعی از خاطرات یکی از فرمانده هان اطلاعات و شناسایی عملیات منحصر به فرد کربلای یک پس از سال ها سکوت توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر می گردد.

سالیان دفاع مقدس سرشار از خاطراتی است که هنوز در سینه ها مانده و ثبت و حتی نقل آن میسر نشده است. و شمار زیادی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس هستند که هنوز لب به سخن نگگردده اند و خاطراتشان را در صندوقچه دل نگه داشته اند که اگر گوشه ای از آن خاطرات بیان گردد کتاب های زیادی را در توصیف لحظات سلحشوری این دلاوران و قهرمانان ملی می توان به نگارش درآورد.

سکوت شکسته؛ روایتی است جذاب و خواندنی از خاطرات محمود پاک نژاد، فرمانده اطلاعات عملیات لشکر17 علی بن ابی طالب(ع) در 8 سال دفاع مقدس که تنها دلیلیش برای شکسن این سکوت لبیک به فرمان رهبرمعظم انقلاب میباشد که فرمودند:

رزمنده ای که خاطراتش را ثبت ننموده، ماموریتش انتها نیافته است...

سید هادی سعادتمند؛ نویسنده کتاب در این باره می گوید:

رهنمودهای رهبری در اهتمام به ادبیات دفاع مقدس، مشوق و پشتوانۀ معنوی ام شد تا حروف را کنار هم بچینم، به کلمات روح ببخشم، و با جملاتی که می سازم جهاد کنم.

پس از جنگ، بی وقفه پیرامون تصمیم ها، عملنمودها، و دستاوردهای دفاع مقدس پژوهش کردم. خودم نیروی رزمی بودم و با سازمان رزم آشنایی داشتم، اما بارها از نبوغ تصمیم سازان و عملکرد رزمندگان دفاع مقدس شگفت زده شدم.

سال های متوالی مطالعه کردم و در بین کتاب های مربوط به جنگ و خاطرات ثبت شدۀ آن به دنبال نام و نشان از کسانی بودم که نابغۀ جنگ خطاب شده باشند. حسن باقری (غلامحسین افشردی) را یافتم. او در سن 24سالگی وارد عرصۀ جنگ شد و تنها ظرف مدت دو سال توانست به استراتژیست عظیم جنگ تبدیل گردد و معاونت اطلاعات-رزمی سپاه و جنگ را پایه گذاری کند.

توانمندی اش تا جایی پیش رفت که لقب نابغۀ دفاع مقدس را گرفت؛ اما افسوس که از او جز نام، یاد، خاطره، و تعدادی شاگرد باواسطه، چیز دیگری نیافتم. زیرا در بهمن1361 عروج کرد. سراغ شاگردانش را گرفتم و به سردار زین الدین، فرمانده لشکر17 و بعد به فرمانده اطلاعات عملیات لشکر17، امیرحسین ندیری رسیدم. این دو عظیموار هم عروج نموده بودند.

گشتم و گشتم تا پاک نژاد را پیدا کردم که ندیری را استاد و مرشد می خواند. باید می دیدم دیگران دربارۀ پاک نژاد چه می گویند. شنیده هایم شد کتابی دیگر. توانستم اعتمادش را جلب و زبانش را باز کنم. حاج محمود پاک نژاد نمونه ای است از میان صدها نیروی رزمندۀ اطلاعات-عملیات لشکر17 قم که نقشی بی بدیل در تاریخ دفاع مقدس داشته اند و چنان همراه با هم رزمانشان خوش درخشیدند که هرچه بیشتر برای شناختشان کوشش کردم، تشنه تر شدم.

هدفم از نگارش این اثر، به اشتراک گذاشتن لذت تشنگی ام در فهم بخشی از تاریخ پرافتخار کشورم بوده و هست تا نسلی را معرفی کنم که در حفظ ایران اسلامی مؤثر واقع شدند. ان شاءالله توانسته باشم در تکریم ایثارگران، جانبازان، و شهدای والامقام معاونت اطلاعات-عملیات لشکر17 علی بن ابی طالب نقش خوبی ایفا نموده باشم.

برش های کتاب

جاده فاو- ام القصر زیر فشار ارتش و گارد ریاست جمهوری عراق قرار داشتیم. آن ها با تمام وجود به صدام وفادار بودند و با همه توان خود می جنگیدند تا فاو را پس بگیرند. شعاری که راه انداخته و تکرار می کردند، این بود: مهران مهریه فاو شد. آن ها با این شعار، سعی داشتند برای صدام آبرو بخرند.

بچه های گشت و شناسایی به قاچاقچی هایی که درمنطقه بودند، مین های متحرک می گفتند. ظاهرشان شبیه مردم محلی بود، درحالی که حرفه ای بودند و در خرید و فروش اطلاعات و قاچاق اسلحه مهارت داشتند؛ رفیق سارق بودند و شریک قافله

داخل قایق، همراه با مصطفی کلهری زیر آتش خمپاره شصت منتظر خبر موفقیت گام دوم عملیات بودیم. آقا مصطفی خیلی آرام بود. در آن لحظه، شاید می دانست که طی روزهای آینده جنگ سختی در کنار رود دجله در پیش داریم.

سکوت شکسته؛ روایتی است جذاب و خواندنی از خاطرات محمود پاک نژاد، فرمانده اطلاعات عملیات لشکر17 علی بن ابی طالب(ع) در 8 سال دفاع مقدس که در قطع رقعی و 255 صفحه به قلم سید هادی سعادتمند به رشته تحریر و توسط انتشارات جهادی شهید کاظمی منتشر شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خاطرات شنیده نشده فرمانده اطلاعات و شناسایی آزادسازی مهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطرات شنیده نشده فرمانده اطلاعات و شناسایی آزادسازی مهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید