تشدید مناقشات برلین-واشنگتن بر سر پروژه گازی نورد استریم2

به گزارش علی بلاگ، نامه تهدید آمیز اخیر سناتورهای آمریکایی علیه پروژه گازی نورد استریم 2 با واکنش انتقاد آمیز بسیاری از سیاستمداران بلند پایه آلمانی روبرو شده است.

تشدید مناقشات برلین-واشنگتن بر سر پروژه گازی نورد استریم2

به گزارش گروه بین الملل علی بلاگ، روزنامه تاگس اشپیگل آلمان در گزارشی نوشت: تنش های جدید بین آلمان و آمریکا در مناقشات بر سر پروژه گازی نورد استریم 2 به بار سنگینی روی دوش های مناسبات دو سوی آتلانتیک تبدیل شده است.

سه سناتور آمریکایی می خواهند بندر ساسنیتز و ماکرون در جزیره روگن آلمان را مجبور کنند بلافاصله همکاری خود در پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 را متوقف کند و در غیر این صورت با تحریم های گسترده آمریکا روبرو خواهد شد.

در نامه ای که مربوط به 5 اگوست است سناتورهای آمریکایی تد کروز، تام کتون و ران جانسون تهدید کردند که شرکت هایی که در جزیره روگن آلمان با پروژه نورد استریم 2 همکاری می کنند باید بلافاصله این همکاری خود را متوقف کنند.

در نامه این سناتورهای آمریکایی خطاب به این شرکت ها آمده است: اگر به ارائه کالا، خدمات و پشتیبانی از پروژه نورد استریم 2 ادامه دهید بقای اقتصادی آینده خود را نابود می کنید.

نیلز آنن، وزیر مشاور در وزارت امور خارجه آلمان در واکنش به این موضع آمریکا در گفتگویی با روزنامه تاگس اشپیگل بیان نمود: ایالات متحده آمریکا با سیاست تحریم های فرازمینی در استقلال ملی ما و شرکای اروپایی ما دخالت می کند.

وی افزود: ما برای شرکای اروپایی خود این مسئله را روشن کرده ایم که از خود در برابر اعمال فشار بر شرکت های اروپایی از طرف آمریکا دفاع می کنیم.

وی لحن و محتوای نامه ارسال شده از طرف سناتورهای آمریکایی را کاملا نامناسب دانست.

این مقام آلمانی تاکید کرد: هدف ما این است که استقلال اروپایی را تقویت کنیم. اروپا نباید اجازه اخاذی کردن را بدهد.

مانوئلا اشوسیگ، نخست وزیر ایالت مکلنبورگ- فورپومرن این تهدیدهای آمریکا را رد کرده و آن را کاملا غیر قابل قبول دانست.

وی افزود: آلمان خودش می تواند تصمیم بگیرد کجا و از چه طریق انرژی خود را تامین کند. مکلنبورگ- فورپومرن همچنان به پروژه ساخت نورد استریم 2 پایبند است. من از دولت آلمان انتظار دارم که در برابر تلاش های آمریکا برای اخاذی قاطعانه بایستد.

شرکت گازپروم روسیه با خونسردی به این تهدید آمریکا واکنش نشان داده است.

کلاوس ارنست، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس آلمان هم از دولت آلمان درخواست کرده در واکنش به این اقدام آمریکا سفیر این کشور را فراخواند.

وی همچنین از دولت آلمان درخواست کرده که اقدامات متقابل موثر علیه آمریکا را در دستور کار قرار دهد.

بندر ماکرون در جزیره روگن واقع در ایالت مکلنبورگ- فورپومرن آلمان به عنوان یک پایگاه لجستیکی برای تکمیل خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 مطرح است.

آمریکا به بهانه حمایت از امنیت انرژی اروپا با این پروژه مخالفت می کند. واشنگتن این طور استدالال می کند که اروپا با این پروژه به گاز روسیه وابسته می شود.

مجری اصلی این پروژه گازی، غول انرژی روسیه شرکت گازپروم است. اما نیمی از هزینه آن را پنج شرکت اروپایی او ام وی، وینترشال، دآ، ان جی، اونیپر و شل برعهده گرفته اند. بیش از 90 درصد این پروژه خط لوله تمام شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تشدید مناقشات برلین-واشنگتن بر سر پروژه گازی نورد استریم2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید مناقشات برلین-واشنگتن بر سر پروژه گازی نورد استریم2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید