10 آبشار بزرگ دنیا از نظر عرض و ارتفاع

به گزارش علی بلاگ، عظیمترین آبشارهای جهان با ویژگی هایی چون عظیم ترین عریض ترین و بلندترین آبشار همواره موجب حیرت ما شده اند. هر جنبنده ای در مقابل این آبشارهای باعظمت کوچک و حقیر به نظر می رسد.

10 آبشار بزرگ دنیا از نظر عرض و ارتفاع

آیا می دانید عرض و ارتفاع عظیمترین آبشار دنیا چقدر است؟

معدود جاذبه های جغرافیایی می توانند به اندازه آبشارهای عظیم و باشکوه، زیبایی و قدرت طبیعت را به نمایش بگذارند. منظره فروریختن ده ها تُن آب از لبه یک صخره یا فوران کردن آب از دل کوه ها، همیشه باشکوه بوده است.

درحالی که بزر گتررین آبشارهای دنیا شایسته قرارگیری در هر فهرستی هستند، یک آبشار برای جذاب بودن حتماً نباید هر سه ویژگی بلندترین، عریض ترین و عظیم ترین را باهم داشته باشد.

عظیمترین و بلندترین آبشارهای دنیا به ترتیب زیر هستند:

  • آبشار ایگواسو
  • آبشار ویکتوریا
  • آبشار نیاگارا
  • آبشار آنجل
  • آبشار کایتر
  • آبشار نیل آبی
  • آبشار دتیان
  • آبشار هوانگ گوشو
  • آبشار گولفوس
  • آبشار جاگ

این مقاله به سراغ 10 آبشار عظیم دنیا، از نمونه های قدرتمندی که با غرش به داخل پرتگاه های عمیق می ریزند تا آبشارهایی که به آرامی وارد مجموعه ای از حوضچه های پایین دست خود می شوند، رفته و به بررسی هر یک از آن ها می پردازد.

1. آبشار ایگواسو

ایگواسو که از 275 آبشار، چشمه و تنداب مختلف تشکیل شده، در مرز برزیل و آرژانتین واقع شده است و عظیمترین آبشار دنیا و عظیم ترین سامانه آبی دنیا است.

ایگواسو تنها آبشاری است که قادر به رقابت با ویکتوریاست و حتی از آن نیز پیشی می گیرد. ایگواسو که تقریباً 3 کیلومتر عرض دارد، شامل آبشارها و آبریزهایی زیبا در دشت پارانا می شود. یکی از جاذبه های اصلی این آبشار، دره گلوی شیطان است.

بهترین مکان برای درک ایگواسو، سکوی تماشا در خاک برزیل است؛ ایستادن در این سکو به شما فرصت لمس کردن لایه هایی از آب، شنیدن غرش کرکننده و حس مه غلیظ را می دهد. باوجود جنگل بارانی سرسبز در اطراف آبشار، دیدار از ایگواسو در نوع خود حیرت انگیز است.

گردشگران می توانند در امتداد رود ایگواسو سوار بر قایق شده یا اینکه از جهتهای پیاده رو اطراف به کشف این پدیده طبیعی بپردازند. ایگواسو که ظاهری پر ابهت و نیرومند دارد، از نظر اندازه، حجم آب و زیباییِ غیرقابل وصف، بدون شک یکی از تماشایی ترین آبشارهای دنیا است.

2. آبشار ویکتوریا

اگر تصور می کنید که نیاگارا آبشار عظیمی است، باید بدانید که در برابر ویکتوریا با دیواره ای عظیم از آب به عرض 1,708 متر و ارتفاع 108 متر، حرفی برای گفتن ندارد.

این ابعاد ماورایی ویکتوریا را به یکی از عظیم ترین آبشارهای دنیا تبدیل کرده است. ویکتوریا که تماشای آن نیز نفس گیر است، با حجم عظیم آبی که از بالای صخره به پایین می ریزد، هوش از سر شما می برد.

غرش آبشار که از دره ای در زیر آن بلند می شود به همراه مه غلیظی که در هوا متراکم است، باعث شده تا ویکتوریا را به زبان محلی مِهی که می غرد بنامند. ویکتوریا در مرز میان زامبیا و زیمبابوه واقع شده است و تا آن را نبینید، هیچ یک از این توصیفات را باور نمی کنید.

3. آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا که در مرز کانادا و آمریکا واقع شده است، یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین آبشارهای زمین است. با در نظر دریافت آبشارهای بخش آمریکا، آبشارهای تور عروس و آبشارهای نعل اسبی، به نظر می رسد که این دیواره از آبِ روان تا ابد امتداد دارد.

درحالی که سکوهای تماشای متعددی در اطراف آبشار فرصت تماشای مناظر شگفت انگیز و 360 درجه را فراهم کرده اند، می توان به پایین آبشار رفت و با سوار شدن بر قایق و رفتن به نزدیکی آن، عظمت و قدرت نیاگارا را به طور کامل درک کرد.

نیاگارا بدون شک شما را حیرت زده خواهد کرد و سالانه میلیون ها نفر برای تماشای عظمت و زیبایی این آبشار به اینجا می آیند.

4. آبشار آنجل

آبشار آنجل ، به عنوان بلندترین آبشار دنیا ، یکی از شگفت انگیزترین صحنه های طبیعی در ونزوئلا را خلق کرده است. آنجل از ارتفاع 807 متری کوه آیوان تپویی (Auyan Tepui) به جنگلی در پایین دست خود سرازیر می شود و بخش اعظم آن پیش از رسیدن به زمین به شکل مه درمی آید.

اگر دیگر چشمه ها و تُنداب ها را نیز در نظر بگیریم، ارتفاع نهایی آبشار آنجل به رقم وحشتناک 979 متر می رسد.

ازآنجایی که آنجل در منطقه ای دورافتاده در پارک ملی کانایما (Canaima) واقع شده است، رسیدن به آن بسیار سخت است؛ اگرچه منظره حیرت انگیز و نفس گیر این آبشار ارزش تحمل این همه سختی را دارد.

5. آبشار کایتر

رود پوتارو (Potaro) جهت پرپیچ وخم خود را از دل جنگل های بارانی آمازون در پیش گرفته و با گذر از برخی از بکرترین نقاط زمین، سرانجام به آبشار کایتر (Kaieteur) می رسد. ناگهان آب در این نقطه از ارتفاع 226 متری به سوی حوضچه ای در پایین آن سرازیر می شود و اطراف را با یک مه غلیظ می پوشاند.

حجم عظیم آبی که در هر ثانیه از کایتر به پایین فرومی ریزد، این آبشار را به عظیم ترین آبشار تک شاخه ای دنیا تبدیل می کند. تعجبی ندارد آبشاری که ارتفاع آن 4 برابر نیاگارا است، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری گویان باشد.

6. آبشار نیل آبی

آبشار نیل آبی، معروف به آب مه آلود بر روی رودخانه نیل آبی در شمال اتیوپی واقع شده است. اگرچه بخش اعظم این آب در حال حاضر به سوی یک سد برق آبی هدایت می شود، اما نیل آبی همچنان یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری اتیوپی است.

7. آبشار دتیان

آبشار دتیان (Detian) که در مرز چین و ویتنام واقع شده، نام خود را از دو آبشار شگفت انگیزی گرفته است که در امتداد رود کوای سان (Quay Son) قرار دارند. درحالی که لایه های چندگانه از فروریختن آب صحنه ای نفس گیر را خلق کرده، این منظره تماشایی با پوشش گیاهی سرسبز، کوه های باشکوه و اشکال صخره ای اطراف به اوج خود می رسد.

دتیان که به خاطر درگیری های متعدد مرزی از چشم دنیایان دور مانده بود، حالا یک مقصد گردشگری با محبوبیت فزاینده است و سیل عظیم بازدیدکنندگان با قایق خود را به زیر چشمه های آبشار می رسانند.

مه غلیظ موجود در نزدیکی آبشار باعث می شود تا لایه ای از آب بر روی تن شما بنشیند.

8. آبشار گولفوس

ازآنجایی که گولفوس در میان شکافی عظیم که دشت های خشک ایسلند را به دونیم تقسیم می کند پنهان شده، هرچه نزدیک تر بروید، بیشتر متوجه عظمت و وسعت آن می شوید. بااین حال، وقتی که به لبه صخره رسیدید، متوجه می شوید که آبشارهای خروشان و عظیم گولفوس درواقع بیشترین حجم ممکن در تمام قاره اروپا را دارند.

آبشار گولفوس که درواقع از دو آبشار با زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر تشکیل شده است، صحنه ای شگفت انگیز را خلق کرده و غرش آبشار نیز یک موسیقی متن عالی برای چنین صحنه شگرفی به شمار می آید. گولفوس به معنی آبشار طلایی به خاطر برق زدن رنگ آب های آن در زیر نور خورشید، چنین نامی دارد.

9. آبشار هوانگ گوشو

هوانگ گوشو (Huangguoshu) که 77.8 متر ارتفاع و 101 متر عرض دارد، یکی از عظیم ترین آبشارهای آسیا است و بخشی از یک آبشار 18 شاخه در همان حوالی محسوب می شود. در پشت آبشار یک غار طبیعی 134 متری واقع شده است که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد هوانگ گوشو را از فاصله خیلی نزدیک ببینند و حتی آن را لمس کنند.

10. آبشار جاگ

آبشار جاگ که حاصل جریان های رود شاراواتی است و از ارتفاع 253 متری به پایین می ریزد، بلندترین آبشار در هندوستان است.

آبشار جاگ قبل از فصل باران صرفاً با چند رشته باریک از آب که از صخره ای به پایین می ریزند، به سختی قابل شناسایی است. اما جاگ در فصل باران های موسمی جانی دوباره می گیرد و حتی از آبشار کایتِر (Kaieteur) در کشور گویان نیز، از نظر ارتفاع و حجم، جلو می زند.

منبع: گردشبان

به "10 آبشار بزرگ دنیا از نظر عرض و ارتفاع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 آبشار بزرگ دنیا از نظر عرض و ارتفاع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید