گوگل، آمازون، فیس بوک و اپل بر لبه پرتگاه تجزیه

به گزارش علی بلاگ به نقل از رویترز، گروهی از کنندگان مجلس آمریکا 4 لایحه نو با هدف کنترل قدرت شرکت های بزرگ فناوری ارائه کرده اند که یکی از آنها در صورت تصویب به تجزیه شرکت های مذکور منجر می شود. طبق اطلاعات موجود، دو لایحه به چالش شرکت های بزرگی مانند آمازون و گوگل مربوط هستند که نخست پلتفرمی برای کسب و کارهای دیگر ایجاد و سپس خود با آنها رقابت می کنند.

گوگل، آمازون، فیس بوک و اپل بر لبه پرتگاه تجزیه

از سوی دیگر شرکت ها نمی توانند مالک زیرمجموعه هایی باشند که در پلتفرم آنها فعال هستند و با کسب و کارهای دیگر رقابت می کنند. این امر احتمالاً شرکت های بزرگ فناوری را وادار می کند تا دارایی هایشان را بفروشند.

در یک لایحه دیگر اشاره شده اقدام شرکت ها برای ارجحیت دادن محصولات خودشان بر دیگر کالا و سرویس های موجود در پلتفرم شان غیر قانونی است و نقض آن جریمه ای شامل 30 درصد درآمد سالانه کسب و کار را در پی خواهد داشت.

لایحه سوم از شرکت های فناوری می خواهد از هرگونه ادغام خودداری کنند مگر آنکه نشان دهند شرکت خریداری شده رقیب هیچیک از محصولات یا سرویس های موجود در پلتفرم شان نیست.

لایحه چهارم پلتفرم ها را وادار می کند تا به کاربران اجازه دهند در صورت تمایل اطلاعاتشان را به مکان دیگری (از جمله کسب وکار رقیب) منتقل کنند.

علاوه بر 4 لایحه گفته شده، لایحه پنجمی هم وجود دارد که از وزارت دادگستری و کمیسیون فدرال تجارت می خواهد قانونی بودن عملیات های ادغام شرکت های بزرگ را ارزیابی کند و بودجه این سازمان ها را هم افزایش می دهد.

پرامیل جایاپال یکی از سناتورهای حامی این اقدام می گوید: از آمازون و فیس بوک گرفته تا گوگل و اپل، کاملاً واضح است که این شرکت های فناوری چنان بزرگ شده اند که نظارت بر آنها مشکل شده است.

این درحالی است که اتاق بازرگانی آمریکا به شدت با فرایند اقدامات ذکر شده در لایحه مخالف است. نیل بردلی یکی از اعضای این اتاق در بیانیه ای اظهار داشت: لوایحی که به جای تمرکز روی روش های کسب و کاری، شرکت های خاصی را هدف می گیرند، سیاست گذاری بد به حساب می آیند و ممکن است غیر قانونی اعلام شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گوگل، آمازون، فیس بوک و اپل بر لبه پرتگاه تجزیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل، آمازون، فیس بوک و اپل بر لبه پرتگاه تجزیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید