چرا شرایط برق در بهار1400 بحرانی شد؟

به گزارش علی بلاگ، از روزهای ابتدایی خرداد و همزمان با موج نخست افزایش دما در بیشتر مناطق کشور، وزارت نیرو اظهار داشت که به دلیل بالا رفتن میزان مصرف برق از ظرفیت تولیدی کشور، مجبور به اعمال برخی خاموشی ها خواهد بود و این روال در بسیاری از شهرهای کشور آغاز شد.

چرا شرایط برق در بهار1400 بحرانی شد؟

هرچند در روزهای گذشته میزان خاموشی ها کمتر شده اما همچنان شرایط مصرف برق در کشور در قیاس با ظرفیت تولیدی شبکه در شرایطی بحرانی واقع شده است و حتی وزارت نیرو همچنان برای خاموشی های احتمالی جداول جدید منتشر می کند.

کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در پژوهشی به بررسی ابعاد مختلف این بحران برقی پرداخته و راهکارهایی را برای کاهش فشار بر شبکه و پایین آمدن میزان خاموشی ها ارائه کرده است.

در بخشی از این پژوهش آمده: بررسی رابطه بین متوسط دمای نسبی کشور با توان مصرفی نشان می دهد، به ازای افزایش هر درجه سانتیگراد به متوسط وزنی دمای کشور در بازه 10 الی 19 درجه سانتیگراد معادل 213 مگاوات به مقدار تقاضای برق افزوده می شود؛ این مقدار برای محدوده دمایی 20 الی 34 درجه سلسیوس معادل 1542 مگاوات است. لذا، فروردین و اردیبهشت ماه متوسط وزنی دمای کشور بیش از 20 درجه سلسیوس بود که نسبت به مدت مشابه در سال های 1398 و 1399 حدود 5 درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده بود. به عبارتی این مقدار معادل 7710 مگاوات افزایش نسبت به سال گذشته است.

افزایش قابل ملاحظه استفاده کنندگان غیرمجاز از انشعاب برق برای استخراج ارزهای دیجیتال موجب شده که افزایش دیماند مصرفی سال جاری نسبت به سال 1399 به بیش از 9000 مگاوات برسد. از سویی دیگر، به دلیل افت حدود 35 درصدی نزولات جوی در سال آبی 1400-1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل، امکان بهره برداری از واحدهای نیروگاه های برقآبی همچون سال 1399 میسر نبوده است. همچنین خروج برخی واحدهای نیروگاهی برای انجام تعمیرات و آمادگی کامل در اوج مصرف تابستان، موجب شد که بخشی از توان تولیدی نیروگاه های دولتی و غیردولتی در دسترس نباشد. لذا کشور با کمبود برق در پس از وقوع اوج مصرف تابستان روبرو شد.

گرچه صنعت برق در سال جاری با شرایطی متفاوت از سال های گذشته روبرو شد، لیکن بررسی توان مصرفی در سالیان اخیر نشان می دهد، برنامه ریزی برای تأمین اوج بار شبکه، صرفاً با اتکا به سرمایه گذاری های توسعه صنعت برق، منجر به بهره برداری از این ظرفیت ها در بازه محدودی از سال می شود و در مابقی ایام سال این ظرفیت بلااستفاده باقی می ماند. کمیسیون انرژی اتاق ایران بر این باور است که برای تخصیص بهینه منابع به منظور عبور از بحران تأمین برق تابستان سیاست های مدیریت سمت مصرف و اصلاح الگوی مصرفی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای علی بلاگ دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "چرا شرایط برق در بهار1400 بحرانی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شرایط برق در بهار1400 بحرانی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید