وکیل نجفی: دادگاه تاکنون ابهامات مطرح شده درباره نظر کارشناسان را قبول نکرده است

به گزارش علی بلاگ، وکیل محمدعلی نجفی گفت که دادگاه تاکنون ابهامات مطروحه ما را درباره نظر کارشناسان قبول نکرده است.

وکیل نجفی: دادگاه تاکنون ابهامات مطرح شده درباره نظر کارشناسان را قبول نکرده است

به گزارش علی بلاگ به نقل از ایرنا، حمیدرضا گودرزی درباره تصمیم دادگاه نسبت به ابهامات مطرح شده نسبت به نظر کارشناسی در پفراینده محمدعلی نجفی، گفت: ابهاماتی که نسبت به نظر کارشناسی مطرح کردیم تا کنون مورد قبول واقع نشده است؛ این در حالیست که طبق قانون، نظر کارشناسان ظرف یک هفته به طرفین ابلاغ می گردد تا هر نظری دارند اعلام نمایند.

وی افزود: ضمن اینکه قاعده و عرف قضایی این است که دادگاه، نظر طرفین را در مورد کارشناسی، به کارشناسان ابلاغ می نماید تا آنها نظر خود را آنالیز و در صورت صحت ابهامات، اعلام نمایند. البته پاسخ کارشناسان به ابهامات مطروحه، در اختیار وکلا نیز قرار می گیرد تا مطالعه و بر اساس آنها بتوانند در جلسه دادگاه دفاع نمایند.

گودرزی افزود: متاسفانه دادگاه ابهامات اعلام شده از سوی ما را به کارشناسان ابلاغ ننموده و فقط در قبال این موضوع وقت رسیدگی مشخص نموده است. ابهاماتی که داریم به طور طبیعی در جلسه دادرسی مطرح می گردد و در این مرحله کارشناس هم یک فرد واحد نیست بلکه تیم کارشناسان است؛ باید مشاوره نمایند و نظر بدهند و علی الاصول جلسه دادگاه محل مشاوره نیست. پاسخی هم که کارشناسان به ابهامات مطروحه در جلسه دادگاه می دهند، ممکن است با مسئله دفاع وکیل همخوانی نداشته باشد زیرا وکیل باید فرصتی برای دفاع داشته باشد و امکان دارد دادرسی از فرایند معمول خود خارج گردد.

وی گفت: سوالاتی که در ارتباط با ابهامات موجود در نظر کارشناسی مطرح کردیم، سوالات علمی است و راه را برای کشف حقیقت باز می نماید و هدف از تشکیل جلسات کارشناسی نیز رفع ابهام است؛ آن هم ابهاماتی که در تصمیم ماهوی دادگاه تاثیر دارد.

وکیل مدافع نجفی افزود: ممکن است دادگاه به طور کلی ابهامات مطرح شده از سوی ما را رد کند که در این صورت از حق مسلم خود محروم می شویم و در دفاع ماهوی نیز اگر به ابهاماتی که مطرح کردیم، پاسخ داده نگردد، دفاع ما مشکل پیدا می نماید. سوالاتی که مطرح کردیم، سوالات علمی است و شخصی نیست و جز کارشناس نیز شخص دیگری صالح به جوابگویی نخواهد بود.

گودرزی افزود: سؤالی که دیوان عالی کشور به صراحت پرسیده این است که باید تصویر روشنی از علت اینکه اعلام شده گلوله به دست و سپس به قفسه سینه اصابت نموده برای ما روشن گردد و چه دلیلی دارید که چنین استدلالی می کنید؟ دیوان عالی صراحتاً پاسخ به این موضوع را خواسته و قاضی کشکولی نیز دقیقاً از کارشناسان خواسته در همین مورد نظر بدهند اما کارشناسان در این ارتباط نظر ندادند. چند مورد وجود دارد که بسیار اساسی هستند و اگر پاسخ داده گردد، ابهامات زیادی رفع می گردد. هدف اصلی کارشناسی در همه پفراینده ها، رفع ابهام است زیرا مواردی وجود دارد که از تخصص قضات و وکلا خارج است و کارشناسان نظر می دهند و در این پفراینده نیز کارشناسان محل وقوع قتل را دیده اند.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کالیبر اسلحه سازمانی نجفی 7.65 میلی بوده اما اسلحه ای که با آن شلیک شده، کالیبر 9 میلی دارد، گفت: کالیبر اسلحه در مجوز 7.65 میلی بوده و اسلحه ای که با آن شلیک شده 9 میلی است.

وی همچنین از احضار اولیاء دم مرحومه میترا استاد به جلسه محاکمه اطلاع داد و افزود: دادگاه برای جلسه محاکمه روز ششم آذر، اولیاء دم را هم احضار نموده است. البته با توجه به اینکه اولیاء دم رضایت دادند، اعتقاد داریم جزو طرفین دعوا تلقی نمی شوند و شاید دادگاه بخواهد به عنوان آگاه سوالاتی از آنها بپرسد.

محمدعلی نجفی که به قتل عمد میترا استاد همسر دومش متهم است، پیشتر از سوی شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه و به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد اما دیوان عالی کشور به تحقیقات پفراینده نقص گرفت و پفراینده را برای رفع نواقص و برگزاری دوباره محاکمه، به دادگاه بازگرداند.

اولیاء دم میترا استاد پیش از این در این پفراینده از حق قصاص خود گذشت نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "وکیل نجفی: دادگاه تاکنون ابهامات مطرح شده درباره نظر کارشناسان را قبول نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وکیل نجفی: دادگاه تاکنون ابهامات مطرح شده درباره نظر کارشناسان را قبول نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید