هزینه و درآمد خانوارها در سال 1397 منتشر شد

به گزارش علی بلاگ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی داده های هزینه و درآمد خانوارها را در سال 1397 مورد آنالیز و پژوهش قرار داد.

هزینه و درآمد خانوارها در سال 1397 منتشر شد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علی بلاگ از خانه ملت، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی داده های هزینه و درآمد خانوار را در سال 1397 و میانگین کالری مورد احتیاج خانوارهای ایرانی را مورد آنالیز و پژوهش قرار داد.

بر اساس این گزارش؛ تغییرات جمعیتی در یک کشور تأثیر زیادی بر احتیاجهای کشور خواهد داشت و از این رو سیاستگذاران باید برنامه ریزی های بلندمدت را بر اساس احتیاجهای ناشی از تحولات جمعیتی تنظیم نمایند. یکی از مهم ترین احتیاجهایی که با تغییرات ساختار جمعیت دچار تحول می گردد، احتیاج به تأمین غذا و کالری مناسب است.

به عنوان مثال زمانی که در یک کشور، درصد زیادی از جمعیت به سمت سنین نوجوانی حرکت می نمایند، سیاستگذاران باید در نظر داشته باشند که در آینده نزدیک احتیاج به کالری در آن جامعه افزایش خواهد یافت و در نتیجه باید برنامه ریزی لازم برای تأمین کالری مورد احتیاج صورت گیرد.

تأمین کالری مهم ترین و اولین معیار برآورد خط و نرخ فقر مطلق در یک جامعه است. افرادی که در تأمین کالری مورد احتیاج خود دچار مشکل هستند، از فقر مطلق رنج می بردند و بنابراین گام نخست مبارزه با فقر مطلق، طراحی شیوه های حمایتی برای تأمین کالری مورد احتیاج افراد است. همچنین مشخص استانداردی برای کالری مورد احتیاج از اهمیت بالایی در مطالعات فقر برخوردار است.

در این مطالعه کالری مورد احتیاج ایرانیان طی سال های مختلف بر اساس دو معیار سازمان بهداشت جهانی و انستیتو تغذیه ایران با توجه به ساختار سنی و جنسی جمعیت در هر سال محاسبه شده است. نتایج محاسبه نشان می دهد که با توجه به تغییرات جمعیتی ایران، نقطه اوج کالری مورد احتیاج برای سال های میانی دهه 80 است که متولدین دهه 1360 به سنین نوجوانی رسیده اند. پس از آن کالری مورد احتیاج کاهش پیدا نموده و در سال 1397 به کمترین مقدار خود رسیده است.

کاهش کالری مورد احتیاج متوسط ایرانیان درحقیقت به نفع نرخ فقر است، به طوری که یاری می نماید احتیاج به غذا کاهش پیدا نموده و جمعیت بیشتری از زیر خط فقر خارج شوند. شایان ذکر است که با توجه به نقطه اوج دوم جمعیتی که سال های اول دهه 1390 است، احتیاج به کالری در سال های آینده نیز افزایش خواهد یافت. همچنین مطالعات جهانی احتیاج مادران شیرده به کالری را به میزان 500 کیلوکالری بیش از سایر زنان در هر سن می دانند که این امر نیز با توجه به اولویت های کشور در زمینه تشویق به فرزندآوری و تغذیه با شیر مادر باید مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.

یکی از نکات مهم و قابل توجهی که در این مطالعه به آن پرداخته شده، آنالیز سبد غذایی مطلوب وزارت بهداشت به عنوان سبد مورد استفاده در مطالعات فقر و امنیت غذایی است. نتایج آنالیز های این مطالعه نشان می دهد این سبد به دو دلیل بالا بودن میزان کالری مشخص شده و در نظر نگرفتن تفاوت های جغرافیایی، نمی تواند معیار مناسبی برای مطالعات فقر باشد.

کالری سبد مورد احتیاج و سبد مطلوب وزارت بهداشت، به ترتیب متناسب با میزان کالری دریافتی سه دهک بالا و یک دهک بالاست که بسیار بالاتر از کالری گروه های در مرز فقر است. همچنین آنالیز منطقه ای نشان می دهد که عادات غذایی در مناطق مختلف جغرافیایی چه به لحاظ میزان کالری مصرفی و چه به لحاظ ترکیب سبد غذایی، بسیار با یکدیگر متفاوت بوده و نمی توان تنها از یک سبد مطلوب برای همه آنها استفاده کرد. به طوری که به عنوان مثال سه دهک پایین استان کرمانشاه، از میانگین کل 11 استان دیگر کشور، کالری مصرفی بیشتری دارند.

4082/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "هزینه و درآمد خانوارها در سال 1397 منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه و درآمد خانوارها در سال 1397 منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید