متن بیانیه 9 ماده ای مهم جنبش النجباء درباره گفت وگو با اشغالگران آمریکایی و دخالت های ترکیه

به گزارش علی بلاگ، مقاومت اسلامی جنبش النجباء عراق امروز شنبه درباره گفت وگوی دولت عراق با اشغالگران آمریکایی و دخالت های ترکیه در عراق بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه 9 ماده ای مهم جنبش النجباء درباره گفت وگو با اشغالگران آمریکایی و دخالت های ترکیه

به گزارش گروه بین الملل علی بلاگ به نقل از سایت موازین نیوز، مقاومت اسلامی جنبش النجباء در بیانیه خود با اشاره به شرایط حساس عراق و حضور نامآغاز نیروهای بیگانه در این کشور و هشدار پیشین خود درباره به اصطلاح گفت وگوی آمریکایی - عراقی و زیر نظر دریافت دور اول این گفت وگوها، نکات مهمی را برای تنویر افکار عمومی عراق درباره ماهیت نامناسب این گفت وگوها بیان نمود.

در این بیانیه درباره دور اول گفت وگوهای عراق و آمریکا آمده است: این تنها طرف آمریکایی بوده که زمان و محورهای گفت وگو را معین کرده است.

جنبش النجباء اضافه کرد: در این گفت وگوها دوباره درباره مسائلی بحث شد که قبلا پرونده آن بسته شده و تصمیمات درباره آنها گرفته شده است. از مهمترین این تصمیمات، اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است. این تصمیم را ملت عراق قبلا گرفت و در تظاهرات میلیونی برای درخواست خروج نیروهای اشغالگر آن را بیان داشت. مجلس عراق نیز با صدور قانون اخراج نیروهای خارجی از عراق به خواسته ملت جنبه عملی بخشید و دولت عراق رسما این قانون را دولت آمریکا ابلاغ کرد. از جنبه قانونی و حقوقی نمی توان دوباره به این موضوع برگشت و دوباره درباره آن بحث و گفت وگو کرد.

این بیانیه تاکید کرد: قابل قبول نیست که بحث و گفت وگوی (تیم گفت وگو کننده عراقی با آمریکا) درباره امکانپذیر بودن اجرای این تصمیم (اخراج نیروهای خارجی) یا تعویق آن زیر فشار طرف آمریکایی باشد و آمریکا عقب نشینی (از خاک عراق) را در حال حاضر رد و تلاش کند که آن را به بعد از انتخابات آمریکا محول کند تا از این طریق امتیازی برای مجرم دوران ترامپ جمع کند.

جنبش النجباء شرح داد: ما فریاد زدیم و نصیحت کردیم که اعضای این تیم (گفت وگو کننده عراقی) از شجاعت کامل برخوردار باشد و تن به خواسته ها و دیکته های خارجی ندهد و بر استقلال تصمیم گیری خود در راستای تضمین حاکمیت و ثبات عراق پافشاری کند و درصدد راضی کردن طرف آمریکایی نباشد که ویرانی و خرابی در عراق به بار آورده است. از این رو، ما توصیه می کنیم که لازم است در این تیم دستکم شخصیت های مجلسی یا رسانه ای یا اجتماعی مشهور -هرچند به عنوان ناظر- وجود داشته باشند تا اقشار ملت عراق از آنچه در دالان های این گفت وگوی ادعایی می گذرد، آگاه شوند تا اینکه این شخصیت ها روابطی مستحکم با طرف آمریکایی نداشته باشند یا مواضع آنها تا حد زیادی همسو با خواسته های طرف آمریکایی نباشد.

این بیانیه تاکید کرد: منطقی نیست که این گفت وگو به عقب برشود و درباره نیاز به نیروهای آمریکایی بپردازد که اساسا قانون عراق اخراج کامل آنها را تصویب کرده است. لذا این عقبگرد، دور زدن تصمیم حاکمیتی عراق درخصوص اخراج کامل نیروهای خارجی است.

جنبش النجباء اضافه کرد: جالب توجه است که برخی مفاد محتوای این گفت وگو به طرز عجب و شرم آوری درباره مسائلی است که اساسا درخصوص مسائل داخلی عراق است؛ از جمله پروژه های مربوط به آموزش جوانان و وارد کردن آن در برنامه هایی خارج از نظارت دولت و خانواده است. این پروژه ها حاوی مسائلی است که همسو و همنوا با جامعه متعهد و محافظه کار عراق و آداب و رسوم آن نیست.

این بیانیه شرح داد: جای تعجب است که طرف آمریکایی موضوع سلاح و انحصار آن در دست حکومت و کنترل شرایط داخلی را مطرح می کند ؛ درحالی که این از مسائلی است که اغلب اقشار ملت عراق اساسا درباره آن توافق دارند و این مسئله از جمله مسائل داخلی و حاکمیتی عراق به شمار می رود و لذا طرح آن برای بحث و گفت وگو با یک کشور خارجی سوالات زیادی را مطرح می کند که اکثرا پاسخ های احتمالی به آن به نفع کشور و حاکمیت و امنیت و استقلال آن نیست و نمی توان هرگونه دخالت خارجی در اینگونه مسائل حساس را قبول کرد و این مسئله ای است که عراقی ها با دست خودشان انجام می دهند.

النجباء تاکید کرد: سهل انگاری درباره چنین مسائلی که مربوط به حاکمیت کشور و وحدت و استقلال آن در برابر یک طرف خارجی ممکن است درها را به روی دخالت های خارجی از طرف کشورهای همجوار و غیر از آنها باز کند و واضح ترین گواه این مدعا نیز یورش ترکیه به مرزهای عراق و حاکمیت هوایی و زمینی این کشور است و کار حتی به جایی رسیده است که ترکیه با نیروهای اشغالگر خود، اشغالگری اش در شهرها و اراضی عراق را بسط و گسترش می دهد و این امر در سایه سکوت هولناک و مواضع ضعیف و ناچیز طرف عراقی و تکبر و بی پروایی طرف ترکی متجاوز و سکوت خجالت بار کسانی که گمان می رود دوستان عراق و حامیان دولتش باشند، صورت می گیرد.

جنبش النجباء تاکید کرد: ما ضمن محکوم کردن این تجاوزگری و موارد نقض آشکار (قانون و حاکمیت عراق) از مجلس عراق و به طور خاص نایب رئیس مجلس که به موضعگیری های ملی شهرت دارد و نیز همه نمایندگان ملی و غیور براساس قانون اساسی می خواهیم که یک کمیته مجلسی متشکل از شخصیت های برخوردار از مواضع ملی برای نظارت و ارزیابی گفت وگو با طرف آمریکایی تشکیل شود زیرا مجلس عراق براساس ماده 61 - بند 4 قانون اساسی مسئول چنین اموری است و همچنین نتایج این نظارت و ارزیابی و هرگونه تخلف از قانون یا قانون اساسی عراق به اطلاع مردم این کشور برسد.

این جنبش اضافه کرد: (از مجلس عراق و به طور خاص نایب رئیس مجلس که به موضعگیری های ملی شهرت دارد و نیز همه نمایندگان ملی و غیور براساس قانون اساسی می خواهیم) که از نخست وزیر عراق به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح خواسته شود تا تدابیر بازدارنده ای را علیه نیروهای اشغالگر ترکیه در راستای حفاظت از خاک عراق و آزادسازی آخرین وجب از آن از نیروهای تجاوزگر و اشغالگر ترکیه اتخاذ کند.

این بیانیه اضافه کرد: همچنین می خواهیم که در اجرای قانون مجلس و آغاز اخراج همه نیروهای خارجی از سراسر خاک عراق و بستن هرگونه پایگاه موجود در محدود مرزهای عراق و الزام همه طرف ها و استان ها و اقلیم ها به این قانون سرعت به خرج داده شود زیرا اینها مسائل حاکمیتی است و در حیطه اختیارات آنها (طرف ها و استان ها و اقلیم ها) نیست بلکه به طور انحصاری در حیطه اختیار دولت مرکزی عراق است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "متن بیانیه 9 ماده ای مهم جنبش النجباء درباره گفت وگو با اشغالگران آمریکایی و دخالت های ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن بیانیه 9 ماده ای مهم جنبش النجباء درباره گفت وگو با اشغالگران آمریکایی و دخالت های ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید