غول پتروشیمی فرابورس در یک نگاه

به گزارش علی بلاگ، شرکت پتروشیمی مارون که در بازار سرمایه با نماد معاملاتی مارون شناخته می شود، همواره جزء آن دسته از نماد های موجود در بازار سرمایه است که در شرایط عادی به دلیل شناوری اندک و قیمت بالایی که دارد نسبت به میانگین بازار با نوسان قیمت کمتری همراه است.

غول پتروشیمی فرابورس در یک نگاه

همین امر سبب شده تا به طور معمول این نماد در میان بسیاری از سرمایه گذاران کوتاه مدت بازار که به دنبال کسب بازده در حداقل زمان ممکن هستند جذابیت چندانی نداشته باشد. با این حال مارون از جمله نماد هایی است که همواره از دید سرمایه گذاران بنیادی و تحلیلگران بازار سهام مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

نگاهی به تغییرات قیمت مارون طی دو سال و نیم گذشته حکایت از آن دارد که همزمان با شروع رونق بازار سرمایه نماد معاملاتی پتروشیمی مارون از تغییرات قیمت اندکی برخوردار بوده است به طوری که می توان گفت این نماد تا سرانجام سال 98 در مقایسه با میانگین بازار بازده چندانی را برای سرمایه گذاران خود محقق نکرده است.

با این حال بررسی فرایند تغییرات قیمت در سهام یاد شده حکایت از آن دارد که از ابتدای سال جاری و با شدت دریافت ورود نقدینگی به بازار سرمایه، مارون نیز به کلی از قاعده های قبلی جدا شده است و به لطف سیل خروشان نقدینگی به نمادی سبک وزن بدل شده که به راحتی بسیاری از روز های معاملاتی خود را با صف خرید به سرانجام برده است. این در حالی است که نماد 8 میلیارد سهمی در بازار سرمایه از شناوری اندکی برخوردار است.

بر این اساس مارون که از ابتدای سال به میزان 225 درصد افزایش قیمت را شاهد بوده، در طول روز های گذشته و پس از آنکه تا سطح قیمت 20 هزار تومان افزایش یافته بود با کاهش قیمت روبرو شده است، به طوری که در طول هفت روز معاملاتی اخیر نزدیک به یک چهارم از قیمت خود را از دست داده و در آخرین معاملات روز گذشته به سطح 15 هزار و 270 تومان رسیده است.

این نماد که در سرانجام معاملات روز گذشته ارزش بازاری برابر با 124 هزار و 200میلیارد تومان داشته است در طول یک ماه اخیر میانگین معاملاتی به ارزش 18 میلیارد و هفتصد و نود و پنج میلیون تومان را شاهد بوده و روزانه یک میلیون و 140 هزار سهم در این نماد داد و ستد شده است.

بررسی معاملات مارون نشان می دهد که این نماد در طول یک سال گذشته بازدهی در حدود 293 درصد را محقق کرده و هم اکنون درحالی در فرابورس ایران معامله می شود که نسبت قیمت به درآمد آن در طول 12 ماه گذشته به رقم حدودی 9/ 25 واحد رسیده، این در حالی است که میانگین نسبت برای صنعت شیمیایی 4/ 21 و برای کل بازار سهام در حال حاضر 4/ 36 واحد است.

منبع: فرارو

به "غول پتروشیمی فرابورس در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول پتروشیمی فرابورس در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید