عوارض صادراتی، مانعی در برابر ارتقای صنایع معدنی

به گزارش علی بلاگ، رییس انجمن سنگ آهن گفت: عوارض صادراتی کمکی به بازار های صادراتی مواد معدنی نمی کند و این بخش را با رکود روبرو خواهد نمود.

عوارض صادراتی، مانعی در برابر ارتقای صنایع معدنی

مهرداد اکبریان، رییس انجمن سنگ آهن ایران در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: معین عوارض صادراتی برای مواد معدنی کاری نادرست است چرا که باعث تعطیلی بعضی معادن می گردد. عوارض گذاشتن باید هوشمندانه باشد تا بدرستی به کار آید.

او بیان نمود: به هیچ عنوان عوارض صادراتی کمکی به بازار های صادراتی نمی کند و صادرات را به صفر خواهند رساند. قبل از اینکه عوارضی برای مواد معدنی گذاشته گردد، 7.7 میلیون تن صادرات داشته ایم، اما سال پیش به کمتر از 5 میلیون تن رسیده است که این موضوع نشان دهنده سیاست نادرست است و اگر همینگونه پیش رود صادرات در سال 99 به صفر خواهد رسید.

تعرفه سنگ آهن باید به جیب معدن بازگردد/شیب نزولی صادرات سنگ آهن در چند سال گذشته

رییس انجمن سنگ آهن ایران اضافه کرد: صادرات کاملا به نفع کشور است و باید از آن حمایت گردد. فراوری و صادرات نشان دهنده حرکت به سمت ایجاد ارزش اضافه نموده در کشور است، یعنی با کشف معادن و استخراج ظرفیت های موجود فراوری افزایش پیدا نموده و پس از آن کارخانجات کنسانتره سازی و گندله سازی راه اندازی خواهد شد. البته طبق برنامه از پیش معین شده ظرف یک تا 2 سال آینده گندله در بازار صنعتی عرضه خواهد شد و به تناژ کنستانتره خواهد رسید.

اکبریان گفت: خام فروشی مصداق صحیحی برای صادرات نیست و راه حل جلوگیری از آن اعمال عوارض نبود. راه حل آن این است که بستری برای فراوری باز گردد و مکانیزم طبیعی عرضه و تقاضا فراوری را بالا ببرد که این گونه هزینه صادرات روی یک عددی می ایستد.

رئیس انجمن سنگ آهن با تاکید بر اینکه گستردگی و توسعه صنعت معدن به اندازه کافی پیشرفت نداشته است، گفت: ایران ظرفیت خوبی در حوزه اکتشافات معدن دارد، اما متاسفانه مساحت کمی از کل مساحت کشور به اکتشاف معدن تخصیص داده شده که باعث مغفول ماندن این حوزه شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عوارض صادراتی، مانعی در برابر ارتقای صنایع معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض صادراتی، مانعی در برابر ارتقای صنایع معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید