عبدالمهدی استعفا کرد

به گزارش علی بلاگ، فارس نوشت: عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از قصد خود برای اعلام استعفا اطلاع داد.

عبدالمهدی استعفا کرد

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق امروز (آدینه) بیان کرد که میخواهد استعفای خود را تقدیم مجلس کند.

به نوشته وبگاه السومریه نیوز، او گفت که بنا بر شرایط موجود و جهت جلوگیری از خشونت ادامه دار و به علت ناتوانی آشکار در سامان دادن به اوضاع، از مجلس می خواهد تا درخصوص تشکیل دولت تصمیم گیری کند.

در این بیانیه آمده است: با دقت به خطبه مرجعیت عالی دینی گوش دادم که در آن آمده است: با توجه به شرایط دشواری که کشور در آن به سر می برد و با توجه به ناتوانی دستگاههای مختلف در تعامل با شرایط دو ماه گذشته و جهت جلوگیری از ریخته شدن خون [مردم] مجلس باید در گزینه های خود تجدید نظر و با توجه به منافع عراق و مراقبت از خون فرزندان عراق و جلوگیری از ناآرامی و تخریب بیشتر اقدام کند.

عادل عبدالمهدی اضافه کرد: بنابراین با توجه به این خواسته و تعجیل در عملی شدن آن، به زودی در یک نامه رسمی استعفای خود را از ریاست دولت فعلی به مجلس ارائه خواهم داد.

نخست وزیر عراق در خاتمه تأکید کرد: کوچک و بزرگ می دانند که من علنا پیش از این و در یادداشت های رسمی، خواهان اجرای این گزینه و آنچه که به مصلحت مردم و کشور است، شده بودم.

اعلام عبدالمهدی مبنی بر قصد خود جهت اعلام استعفا در حالی است که بسیاری از احزاب عراق امروز در بیانیه های جداگانه و پس از خطبه امروز مرجعیت عراق، خواهان تشکیل جلسه مجلس برای استیضاح و برکناری دولت شده بودند.

همزمان بعضی رسانه ها از اعلام استعفای ابوجهاد الهاشمی رئیس دفتر عادل عبدالمهدی خبر می دهند.

از سوی دیگر همزمان با بیانیه عبدالمهدی، جمعیت بسیاری در میدان التحریر بغداد و دیگر شهرها از جمله کربلا، نجف اشرف، بصره، الناصریه و السماوه تجمع نموده و شادی کردند. همزمان هزاران نفر نیز در بغداد اقدام به تشییع جنازه نمادین کشته های روز گذشته شهر الناصریه مرکز استان ذی قار واقع در جنوب عراق کردند. بنابر اعلام منابع رسانه ای عراقی روز گذشه 24 نفر در این شهر در بر اثر درگیری با نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند.

عراق از یکم اکتبر (نهم مهر ماه) در شرایط نا آرامی به سر می برد و معترضان عراقی در شهرهای عمدتا شیعه نشین خواهان مبارزه با فساد و برطرف ناکارآمدی دستگاههای اجرایی شده اند. اعتراضات که به علت برگزاری راهپیمایی اربعین امام حسین (ع) به مدت دو هفته به تعلیق افتاده بود از 25 اکتبر (سوم آبان) از سر گرفته شده و کماکان ادامه دارد.

هرچند استعفای دولت عراق می تواند تا حدودی خشم و نارضایتی معترضان را فروبکاهد اما ناظران لزوم اصلاح قانون انتخابات و قانون کمیساریای عالی انتخابات که در کلام مرحعیت عالی عراق نیز بدان تأکید شده را از دیگر ملزومات اصلاح امور در عراق می دانند. بنابراین شاید استعفای دولت بتواند اولین گام باشد اما گام های دیگر مطمئنا باید از سوی مجلس برداشته گردد. از سوی دیگر باید منتظر رایزنی احزاب و گروههای مختلف عراقی برای انتخاب نخست وزیر جدید ماند. روندی که طبق تجربه ماهها عراق را از داشتن نهاد رسمی دولت محروم نگه می دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "عبدالمهدی استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالمهدی استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید