صدای ضرب مرشد؛ منتظر تصمیم مسئولان و ستاد کرونا

به گزارش علی بلاگ، طنین ضرب زورخانه چند صباحی است به گوش نمی رسد. در ایلام اما منش زورخانه ای که برآمده از فرهنگ فتوت و پهلوانی و عیاری است، در علاقه مندان همچنان زنده است.

صدای ضرب مرشد؛ منتظر تصمیم مسئولان و ستاد کرونا

به گزارش علی بلاگ به نقل از ایسنا، عاشقان این ورزش جذاب با تأسی از سلوک پهلوانی حضرت علی (ع)، علاوه بر ورزش بدن، روح و روان خود را در این مکان پرفیض معنوی جلا می دهند.

با ورود به زورخانه پوریای ولی در شهر ایلام، صدای ضرب مرشد اصغر کمالی با آن تسلط و دست ضرب غبطه آور و صوت حزینش، آنگاه که به نام حضرت صدیقه طاهره (س) مدیحه سرایی می کند و دیدن ورزشکارانی که در میانه گود، ورزش می کنند تو را با خود به ساحت قدسی می کشاند.

با حفظ حرمت سادات ورزشکار و رعایت آداب تکریم افراد مسن تر، باستانی کاران وارد گود می شوند، دست بر تخته شنا می برند و سپس نرمش بدنی انجام می دهند. میل می گیرند و بعد از آن حرکات پایکوبی پا و چرخ تیز و چمنی و سنگ و کباده می پردازند. در همه این مدت، ورزشکاران ذهن و ضمیر خود را پالایش می کنند.

این ورزش به دلیل شیوع کرونا حدود 3 ماه است که تعطیل شده، اما قرار است به زودی با رعایت پروتکل های بهداشتی، زورخانه ها بازگشایی شوند.

  • مجله زورخانه

اصغر کمالی، مرشد بین المللی و از پیشکسوتان این ورزش در استان ایلام، در این خصوص اظهار کرد: در تقویم رسمی کشور روز 17 شوال روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده است.

وی گفت: هر سال در این روز مراسم باشکوهی در زورخانه های ایلام برگزار می شد، اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا یک مراسم با رعایت پروتکل ها برگزار می شود. امیدواریم با رفع بیماری بتوانیم به گسترش این ورزش در استان کمک کنیم.

این مرشد زورخانه ابراز امیدواری کرد با اعلام نظر مسئولان بتوانیم از اول تیرماه 99 زورخانه ها را بازگشایی کنیم.

صادق عبداللهی، رئیس هیات ورزش های زورخانه ای استان ایلام نیز گفت: هم اکنون 6 زورخانه در استان وجود دارد که 3 زورخانه شرایط استاندارد دارند و 3 زورخانه نیز به صورت سالنی فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: قرار است در هفته آینده جلسه برگزار شود که امیدواریم اجازه بازگشایی زورخانه ها داده شود و ما بتوانیم فعالیت این ورزش باستانی را از سر بگیریم.

منبع: همشهری آنلاین

به "صدای ضرب مرشد؛ منتظر تصمیم مسئولان و ستاد کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای ضرب مرشد؛ منتظر تصمیم مسئولان و ستاد کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید