صادرات بیش از 37 تن زعفران در 3 ماه، هنگ کنگ اولین مقصد طلای سرخ

به گزارش علی بلاگ، سید روح الله لطیفی گفت: طی 3 ماهه اول سال 99 بالغ بر 37 هزار و 645 کیلوگرم زعفران به بیش از 52 کشور صادر شد.

صادرات بیش از 37 تن زعفران در 3 ماه، هنگ کنگ اولین مقصد طلای سرخ

به گزارش گروه مالی علی بلاگ به نقل از گمرک، سخنگوی گمرک گفت: کشورمان طی 3 ماهه اول سال 99 علی رغم دشواری های موجود در پی شیوع ویروس کرونا اقدام به صادرات 37 هزارو 645 کیلوگرم زعفران به بیش از 52 کشور نموده است.

وی افزود: ارزش این حجم صادرات زعفران بالغ بر 38 میلیون و 579 هزارو 816 دلار است.

لطیفی گفت: اصلی ترین مقاصد صادرات زعفران کشور به ترتیب هنگ کنگ با 12 تن و 734 کیلوگرم وبه ارزش 14 میلیون و 403 هزارو 355 دلار و اسپانیا با 9 تن و 198 کیلوگرم وامارات متحده عربی با 3 تن و 485 کیلو گرم هستند.

وی در مورد سایر مقاصد صادراتی گفت: کشور های ایتالیا، کره، آلمان، سوئد، فرانسه و چین مقاصد بعدی صادرات زعفران هستند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک توضیح داد: از 122 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران در جهان 115 هزار هکتار آن در ایران بوده و عملا 94 درصد زعفران جهان در کشورمان فراوری می گردد.

وی افزود: سال 98 حدود 500 تن زعفران در کشور فراوری شده است و به طور معمول نزدیک به 80 درصد این کالا صادر می گردد، متاسفانه ویروس کرونا در سراسر جهان بر تجارت خارجی اثر منفی گذاشته است؛ زعفران یک کالای صادراتی با اهمیت است و عمده صادرات نیز به وسیله حمل و نقل هوایی انجام می گردد که کاهش یا توقف پرواز های خارجی در امر صادرات این محصول، تاثیر منفی داشته است.

لطیفی در ادامه گفت: سه ماده موثر زعفران، کروسین، پیکروکروسین و سافرونال هستند که دارای خواص دارویی بالایی هستند و در بسیاری از کشور ها از آن دارو فراوری می نمایند مانند هنگ کنگ، اسپانیا وآلمان ودر واقع میتوان صادرات زعفران را صادرات یک کالای استراتژیک دانست.

وی ابراز امیدواری کرد با بازگشایی جهت های پروازی ومهار کرونا فرایند صادرات زعفران در امسال به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "صادرات بیش از 37 تن زعفران در 3 ماه، هنگ کنگ اولین مقصد طلای سرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات بیش از 37 تن زعفران در 3 ماه، هنگ کنگ اولین مقصد طلای سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید