سناریوهای احتمالی برای انتخاب مامور تشکیل دولت لبنان؛ آیا خطیب نامزد نهایی است؟

به گزارش علی بلاگ، در شرایطی که فرایند تشکیل دولت جدید در لبنان در هاله ای از ابهام بوده و حتی ممکن است تاریخ آغاز رایزنی های پارلمانی آن نیز به دلایل مختلف تغییر کند٬ 3 سناریوی احتمالی در این خصوص وجود دارد.

سناریوهای احتمالی برای انتخاب مامور تشکیل دولت لبنان؛ آیا خطیب نامزد نهایی است؟

به گزارش گروه بین الملل علی بلاگ، هنگامی که از منابع مربوطه فرایند تشکیل دولت آینده لبنان درباره سناریوهای احتمالی برای رایزنی های روز دوشنبه سوال می شود٬ پاسخ ها مبهم است و تا این ساعت هنوز گزینه ها نهایی نشده اند.

مصاحبهها با منابع مختلف حاکی از آن است که ترس هایی از اهداف بلوک پارلمانی المستقبل و به ویژه سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان در این خصوص وجود دارد.

در رایزنی ها و بحث های محافل سیاسی یک سوال اصلی درباره اهداف واقعی حریری در خصوص تشکیل دولت جدید لبنان مطرح می شود. برخی با توجه به همین موضوع حتی احتمال می دهند که رایزنی های پارلمانی برای انتخاب مامور تشکیل کابینه در زمان خود انجام نخواهد شد. به گفته منابع٬ این احتمال کم است؛ اما شرایط نیز در هاله ای از ابهام واقع شده است. هنگامی که از یکی از کنندگان در این خصوص که آیا در رایزنی های روز دوشنبه از سمیر خطیب حمایت خواهد کرد سوال شد٬ او پاسخ داد: 48 ساعت به من مهلت بدهید٬ من یک سوال قانونی درباره عمق و میزان حمایت حریری از خطیب دارم.

این سوالی است که بیشتر طرف های سیاسی تاکنون پاسخ آن را دریافت نکرده اند. درحال حاضر صرف کاندید بودن برای خطیب کافی نیست و انتخاب وی به عنوان مامور تشکیل کابینه بستگی به موضع واقعی جریان المستقبل در رایزنی های روز دوشنبه دارد. این امر همچنین به تحرکات خیابان ها نیز بستگی دارد؛ چرا که فرایند امور در روز دوشنبه هنوز هم کاملا روشن نیست و 3 سناریوی احتمالی برای آن وجود دارد.

پایگاه خبری العهد درباره نظر تعدادی از بلوک های پارلمانی در رابطه با جلسه رایزنی ها و فرایند تشکیل دولت از آنها سوال کرد. بیشتر این کنندگان از افشای تصمیم خود در خصوص انتخاب و یا عدم انتخاب سمیر خطیب به عنوان مامور تشکیل دولت خودداری کردند. هادی حبیش یکی از کنندگان بلوک پارلمانی المستقبل در مصاحبه با العهد اعلام نمود که فراکسیون المستقبل روز یکشنبه تصمیم نهایی خود را در خصوص انتخاب سمیر خطیب به عنوان مامور تشکیل دولت جدید خواهد گرفت.

در این میان بیشتر فراکسیون های مختلف پارلمانی مواضع خود را در خصوص رایزنی های روز دوشنبه و حمایت یا عدم حمایت از سمیر خطیب اعلام نکرده اند.

درحالی که به نظر می رسد مواضع برخی فراکسیون ها قاطع بوده و نیازی به بررسی ندارد٬ استاد محمد شمس الدین پژوهشگر اطلاعات بین المللی معتقد است که تا زمان اعلام مواضع این فراکسیون ها به شکل رسمی و علنی٬ نمی توان با قطعیت درباره آن نظر داد.

شمس الدین 3 سناریوی احتمالی در خصوص فرایند رایزنی های پارلمانی روز دوشنبه برای انتخاب مامور تشکیل کابینه ترسیم می کند:

-فراکسیون پارلمانی المستقبل٬ سعد حریری را به عنوان نخست وزیر انتخاب می کند و این احتمال وجود دارد که سایر فراکسیون ها نیز همین گزینه را انتخاب کنند.

-فراکسیون المستقبل شخص دیگری و شاید سمیر جسر انتخاب می کند که این گزینه ضعیف٬ اما وارد است و در نتیجه آن همه محاسبات به هم می خورد و پیروزی با کسی خواهد بود که بیشترین آراء را به دست آورد.

-بلوک پارلمانی المستقبل رای سفید می دهد و سایر بلوک هایی که پیش از این سمیر خطیب را انتخاب کرده بودند٬ به او رای می دهند و با این حساب٬ خطیب می تواند 69 رای به دست بیاورد.

اما در کنار همه اینها یک سوال مهم باقی می ماند: آیا سعد حریری هم در حرف و هم در عمل٬ از جایگاه نخست وزیری کناره گیری می کند؟ بدون شک خیلی زود پاسخ این سوال را دریافت می کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سناریوهای احتمالی برای انتخاب مامور تشکیل دولت لبنان؛ آیا خطیب نامزد نهایی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای احتمالی برای انتخاب مامور تشکیل دولت لبنان؛ آیا خطیب نامزد نهایی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید