سبد معیشت خانوار کارگری 40 درصد رشد کرد، آغاز جلسات شورای عالی کار از هفته آینده

به گزارش علی بلاگ، نماینده کارگران در کمیته تخصصی معین سبد معیشت گفت: بعد از 6 جلسه در این کمیته، سبد معیشت یک خانوار کارگری به میزان 6 میلیون و 895 هزار تومان معین شد.

سبد معیشت خانوار کارگری 40 درصد رشد کرد، آغاز جلسات شورای عالی کار از هفته آینده

به گزارش علی بلاگ به نقل از خبرگزاری فارس، با توجه به این که تعیین حداقل دستمزد برای کارگران که دربرگیری بیش از 14.7 میلیون کارگر بیمه شده در کشور را دارد و همچنین مبنای پرداختی ها در بخش غیرکارگری هم به شمار می رود،این مولفه مهم اقتصاد در شورای عالی کار در یک نشست سه جانبه با حضور کنندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می شود که پیش نیاز این جلسات اصلی شورای کار کمیته های تخصصی تعیین دستمزد است که در آن کمیته ها نیز کنندگان کارگران، کارفرمایان و دولت بحث می کنند و بعد از نتیجه گیری سبد معیشت تأمین هزینه های یک زندگی معمولی خانوار کارگری را به شورای عالی کار اعلام می کنند.

در این زمینه خبرنگار فارس با فرامرز توفیقی کننده کارگران در کمیته تعیین سبد معیشت کارگری گفت وگو کرد که وی گفت: خوشبختانه بعد از برگزاری 6 جلسه کمیته تخصصی دستمزد ذیل شورای عالی کار سبد معاش خانوار کارگری به میزان 68 میلیون و 950 هزار و 596 ریال به صورت ماهانه تعیین شد که این رقم به امضای هر سه ضلع کنندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در کمیته تخصصی مزد رسید.

وی این را هم گفت که گرچه این سبد معیشتی با رقمی که کننده کارگران پیشنهاد کرده بودند فاصله دارد اما برای رسیدن به اجماع برای تعیین دستمزد کارگران در سال آینده آن را پذیرفتیم و امضا کردیم و امیدواریم جلسات شورای عالی کار هرچه زودتر تعیین شده و حداقل مزد برای کارگران تعیین شود.

کننده کارگران در کمیته تخصصی تعیین سبد معیشت در پاسخ به این پرسش که سبد معیشتی خانوار کارگری نسبت به پارسال چه تغییری کرده است، گفت: سبد معیشت نسبت به سال گذشته 39.58 درصد رشد داشته است، اما تورم نقطه ای در بهمن ماه 48.2 درصد بوده؛ یعنی نرخ تورم بهمن امسال نسبت به بهمن پارسال 48.2 درصد افزایش یافته و نرخ تورم سالانه در بهمن امسال 34.2 درصد طبق اعلام مرکز آمار ایران بوده است.

توفیقی گفت: کنندگان دولت پارسال در جلسات شورای عالی کار اعلام می کردند، تورم سال 99 حداکثر 15 درصد خواهد بود در حالی که آنچه که الان اتفاق افتاده بیش از 2.5 برابر آن روی داده است.

وی همچنین در مورد این که آیا سبد معیشت خانوار به صورت منطقه ای امکان داشت که تعیین شود، گفت: زیرساخت این کار فراهم نبود و هنوز وزارت کار در صدد پژوهش در این زمینه است که به نتیجه نرسیده است.

کننده کارگران در کمیته تخصصی تعیین سبد معیشت گفت: سبد معیشت یک خانوار کارگری برای هزینه های معمولی و ضروری یک خانوار با بعد میانگین 3.3 نفر به صورت ماهانه را در برمی گیرد که این سبد معیشتی برای امسال 6 میلیون و 895 هزار تومان تعیین شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "سبد معیشت خانوار کارگری 40 درصد رشد کرد، آغاز جلسات شورای عالی کار از هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبد معیشت خانوار کارگری 40 درصد رشد کرد، آغاز جلسات شورای عالی کار از هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید