خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: دنیا بعد از کرونا شکل تازه ای می گیرد

به گزارش علی بلاگ، تهران- خبرنگاران- معاون وزیر بهداشت در ملاقات با معاون سلامت وزارت صحت عامه افغانستان گفت: کرونا بحثی بسیار جدی است و تمام دنیا را درگیر نموده و در واقع دنیا بعد از کرونا شکل تازه ای به خود می گیرد.

خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: دنیا بعد از کرونا شکل تازه ای می گیرد

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی رضا رییسی روز دوشنبه در ملاقات با وحیداله مجروح ضمن تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با کرونا، اضافه کرد: کشور افغانستان، کشور دوست و برادر ایران است. ایران و افغانستان با یکدیگر ارتباطات و مراودات دیرینه ای دارند و بسیاری از شهفرایندان افغانستانی که در ایران زندگی می نمایند، دیگر جزو شهفرایندان ایرانی شده و این ارتباطات دیرینه باعث ثبات و قدرت در منطقه نیز می گردد.

وی ادامه داد: در حوزه سلامت نیز از دیرباز بین دو کشور ارتباطات خوبی وجود داشته است. همان طور که در گذشته بیماری هایی مانند مالاریا با همکاری دو کشور به خوبی مهار شد، در راستای کنترل بسیاری از بیماری های دیگر مثل کرونا نیز می توان روی این ارتباط و همکاری موثر حساب کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: تا به امروز تفاهمنامه های زیادی در حوزه سلامت بین دو کشور شکل گرفته، اما می توان گفت برنامه های مشترک بین دو کشور به طور جدی دنبال نشده است. بنابراین احتیاج است که مجدد برنامه ریزی شده و به نقاط ضعف و قوت پرداخته گردد.

کرونا باعث شد تمام کشورها از سرخط شروع نمایند

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: کشورهایی که پیشرفته تر و مدعی سیستم سلامت و پیشگیری بهتری بودند، در زمینه کرونا نتوانستند اقدام موثری انجام دهند. بیماری کرونا، تنها بیماری بود که باعث شد تمام کشورها، نقطه سرخط شروع نمایند. برای مقابله با این ویروس، دانش و همت و اراده، ابزار اصلی کشورهاست، نه قدرت و ثروت.

تاثیر غربالگری کرونا در ایران

رییسی ضمن ارائه گزارشی از فرایند کنترل و مدیریت کووید 19 در ایران، گفت: از ابتدای شیوع کرونا، حوزه درمان با قدرت وارد عمل شده و بیمارستان هایی برای درمان بیماران کرونا اختصاص داده شد و بعد از اینکه ازدحام بیمارستان ها کنترل شد، اقدامات حوزه بهداشت و پیشگیری را شروع کردیم. درخشان ترین کاری که انجام دادیم، دو مرحله غربالگری بود؛ در مرحله اول 78 میلیون نفر به صورت الکترونیک و آموزش مشاوره، غربالگری شدند. در این راستا خطوط اینترنتی تلفنی 4030 و سایت salamat.gov.ir راه اندازی شد و افراد بر اساس چک لیست های استاندارد شناسایی شدند. اگر افراد علائمی داشتند، توسط بهورزها و مراقبان سلامت، به پزشک ارجاع داده می شدند. از 78 میلیون نفری که غربالگری شدند، حدود یک میلیون نفر حداقل یکی از علائم کرونا را داشتند. در این سیستم، بیش از 700 هزار ویزیت هم توسط پزشکان انجام شد.

وی ادامه داد: در این راستا، مراکز 16 ساعته نیز راه اندازی شد و مراقبان سلامت و پزشکان در آنها ویزیت و درمان شدند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: از 700 هزار ویزیت، 9 هزار نفر به بیمارستان ارجاع داده شدند. غربالگری باعث شد از جمعیت حدود 80 میلیون نفری ایران، 9 هزار نفری که به بستری احتیاج داشتند، ارجاع داده شوند و از این تعداد نیز بیش از 60 درصد بستری شدند. یعنی تا حدودی غربالگری ها موثر واقع شده است.

وی اعلام کرد: مادران باردار در مرحله اول غربالگری شدند. در مرحله دوم غربالگری، گروه های آسیب پذیر مانند سالمندان بالای 60 سال غربالگری شدند. حدود 8 میلیون و 200 هزار نفر بالای 60 سال غربالگری شدند. همچنین 470 هزار نفر از افرادی که دچار بیماری زمینه ای بودند نیز غربالگری شدند. در این راستا، مرحله دیگری نیز اضافه کردیم که گام سوم محسوب می گردد و بحث راه اندازی تست های سرپایی است. در این زمینه افرادی که مشکوک به کرونا هستند به آزمایشگاه ها معرفی می شوند. در حال حاضر ظرفیت روزانه 20 هزار تست سرپایی داریم که در حال اجرا است.

رییسی گفت: افرادی که دچار علائم شدید باشند، بستری و افرادی که علائم خاموش دارند در منزل ایزوله می شوند و از آنها مراقبت می گردد. ویژگی و شرایط کشورها با یکدیگر متفاوت است؛ در بعضی کشورها جمعیت خانوار کم است و افراد امکان بستری در منزل را دارند، اما در کشورهایی که خانوار پرجمعیت است، احتیاج به بستری بیشتر است.

تاکید بر استفاده از ماسک در تمامی گروه های سنی

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک در تمامی گروه های سنی اعلام کرد: استفاده از دستکش هیچ ضرورتی ندارد، حتی در بعضی مواقع دستکش منجر به انتشار بیشتر ویروس می گردد.

ایران در پیک دوم کرونا نیست

وی درباره پیک دوم بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران گفت: اینکه گفته می گردد ایران در حال ورود به پیک دوم است، اشتباه است. زیرا اگر به نمودار ایران در worldometers توجه گردد، رنگ نمودار دیگر فرق دارد و نمودار دوم نشان دهنده میزان تست های اجرا شده است که در حال افزایش است. نمودار اول میزان بستری ها و نمودار دوم میزان تست های اجرا شده را نشان می دهد و طبیعی است که هرچه میزان تست ها بیشتر گردد، موارد شناسایی شده نیز افزایش خواهد داشت. بنابراین تست دریافت از همه افراد ضرورتی ندارد. به طور کلی 80 درصد افراد بی علامت هستند و این افراد را تست کردن، سودی در بر نداشته و صرف هزینه اضافی است. اگر تست های سرپایی رایج گردد، افرادی که بیشتر دسترسی دارند در نوبت قرار می گیرند، اما ارزشی برای مدیریت بیماری ندارد. باید فقط افراد گروه های آسیب پذیر را تست کرد.

رییسی اضافه کرد: رفتار بیماری در کشور ما به این صورت است که چند استان همجوار باهم درگیر شده و بعد چند استان دیگر نیز باهم درگیر می شوند. بنابراین با رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم سفرهای غیرضروری می توان این الگو را تغییر داد.

گرما باعث از بین رفتن کرونا نشد

معاون بهداشت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران گفت: گرما باعث از بین رفتن ویروس کرونا نشد، زیرا در حال حاضر استان های گرمسیر ما درگیر هستند. تنها راهی که باقی می ماند، رعایت بهداشت، استفاده از ماسک و نرفتن به سفر و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

در این ملاقات، همچنین معاون سلامت وزارت صحت عامه افغانستان ضمن ارائه گزارشی از فرایند ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کرونا و توضیح شرایط افغانستان در این زمینه، درباره اشتراک تجربه های پیروز ایران در حوزه سلامت و مقابله با کرونا، ابراز تمایل و علاقه مندی کرد.

در این نشست تفاهمنامه مشترکی در حوزه بهداشت، بین دو کشور ایران و افغانستان با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون سلامت وزارت صحت عامه افغانستان به امضا رسید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: دنیا بعد از کرونا شکل تازه ای می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: دنیا بعد از کرونا شکل تازه ای می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید