خبرنگاران طی سه ماه گذشته بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند

به گزارش علی بلاگ، کابل - خبرنگاران - یوناما یا دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان گفت که طی سه ماه اول سال 2020 میلادی، بیش از 500 غیر نظامی از جمله 150 کودک در درگیری های این کشور کشته شده اند.

خبرنگاران طی سه ماه گذشته بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند

دفتر یونا امروز دوشنبه در گزارشی گفت که طی همین مدت 760 غیر نظامی دیگر زخمی شده اند و این رقم حاکی از تلفات سنگین جنگ میان غیر نظامیان است.

سازمان ملل متحد اضافه نموده است که خشونت ها در ماه مارس دقیقا زمانی که امید می رفت گفت وگوها بین افغانها شروع گردد، به صورت نگران نماینده ای افزایش یافت و از دو طرف خواسته است راه های کاهش خشونت و مقابله موثر علیه ویروس کرونا را جستجو نمایند.

دیبورا لاینز نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در این گزارش گفت: من از تمام گروه های درگیر می خواهم تا از فرصتی که با فراخوان دبیرکل ملل متحد برای آتش بس جهانی به منظور تمرکز بر کوشش های جمعی و مقابله با ویروس کرونا ارائه شده است، استفاده نمایند.

وی اضافه نمود: برای حفظ زندگی غیرنظامیان در افغانستان و امید دادن به مردم برای آینده ای بهتر، مهم است تا خشونت با ایجاد یک آتش بس و شروع مذاکرات صلح، متوقف گردد.

یوناما مخالفان دولت افغانستان را عامل 55 درصد تلفات غیر نظامیان دانست و گفت: در حملات مخالفان در این مدت 282 غیرنظامی کشته و 428 تن دیگر زخمی شده اند.

این سازمان عامل 39 درصد تلفات را بصورت معین به گروه طالبان مرتبط دانسته و 13 درصد را به داعش و باقی تلفات را به افراد نامعلوم ارجاع داده است.

این نهاد نیروهای هوادار دولت افغانستان را مسوول 32 درصد تلفات غیر نظامیان سه ماه اول سال 2020 دانسته که در آن 198 غیر نظامی کشته و 214 تن دیگر هم زخمی شده اند.

یوناما 21 درصد مجموع تلفات افراد را به نیروهای افغان، 8 درصد را به نظامیان خارجی و باقی آن را به گروه های مسلح هوادار دولت و عناصر نامعین هوادار دولت نسبت داده است.

گزارش یوناما اضافه نموده است که کشتار هدفمند و اعدام های صحرایی نسبت به همین مدت در سال گذشته آن 22 درصد افزایش را نشان می دهد اما مجموع تلفات غیر نظامیان نسبت به سال گذشته در همین مدت 29 درصد کاهش یافته است.

این گزارش به ضرورت فوری و کوشش بیشتر تمام طرف های درگیر، برای حفاظت از جان غیرنظامیان تأکید می نماید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران طی سه ماه گذشته بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طی سه ماه گذشته بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید