تغییر رسمی مهره ها در کاخ سفید، سرانجام تلخ ترامپ

به گزارش علی بلاگ، خبرنگاران - گروه بین الملل: شب گذشته الکترال کالج آمریکا به طور رسمی پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری را بر دونالد ترامپ، رقیب جمهوریخواه او تأیید کرد، امری که به معنای نقطه پایانی بر تلاش های آقای ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات خواهد بود.

تغییر رسمی مهره ها در کاخ سفید، سرانجام تلخ ترامپ

کالیفرنیا، پرجمعیت ترین ایالت کشور، غروب دوشنبه 55 رأی الکترال خود را به بایدن داد و به این ترتیب او 270 رأی لازم برای رسیدن به کاخ سفید را دریافت کرد. بر اساس نتایج انتخابات نوامبر جو بایدن 306 رأی الکترال کسب کرد و آقای ترامپ نیز 232 رأی.

آرای الکترال در حالی اعلام شد که ترامپ تلاش گسترده ای را برای تغییر رأی اعضای الکترال انجام داده بود اما شب گذشته این نهاد تیر خلاص را به ترامپ زد.

با این اعلام باید منتظر ژانویه و تحلیف مراسم ریاست جمهوری در آمریکا بود و این در حالی است که ترامپ پیشتر اعلام کرده بود در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

پایان مرد دیوانه

هر چند آمریکا در دوران دونالد ترامپ همان مسیری را رفت که رؤسای جمهور اسبق ایالات متحده رفته بودند اما وی این کار را با سر و صدای زیاد و افزودن علایق شخصی و منافع مالی مورد نظر خود انجام می داد.

شاید باور کردن و قبول شکست برای ترامپ سخت باشد چون او توانسته بود در چهار سال گذشته با جذب دلارهای کشورهای عربی خاورمیانه تا حدی چرخ اقتصاد آمریکا به حرکت دربیاورد اما از سوی دیگر اقدامات وی عاملی برای چندپاره شدن جامعه آمریکا و دور شدن تدریجی متحدان سنتی ایالات متحده از واشنگتن شد.

راه سخت بایدن و عدم تغییر عمده در سیاست های کاخ سفید

هر چند جو بایدن وعده های زیادی را برای کنار گذاشتن آنچه در دوران ترامپ در کاخ سفید حادث شده را داده اما با توجه به عملکرد رؤسای جمهور اسبق آمریکا و سیاست های کلان این کشور نمی توان انتظار تغییرات عمده را در کاخ سفید داشت.

بایدن وعده بازگشت به برجام را داده اما این توافق نه دیگر آن سندی است که در سال 2015 بر سر آن توافق شده و نه ایران از عملکرد طرف های امضا کننده این سند راضی است.

بایدن از بازگشت آمریکا به معاهده آب و هوایی پاریس سخن گفته اما آیا متحدان آمریکا آنچه را ترامپ در چهار سال گذشته انجام داده فراموش می کنند؟

علاوه بر این موارد بایدن با چالش های جدی دیگری در خصوص تعاملات آمریکا در ناتو و همچنین مناسبات واشنگتن با کشورهای خاورمیانه روبرو خواهد بود.

تغییر مهره ها و نه سیاست ها

آنچه مسلم است و نباید درباره آن دچار اشتباه شد آن است که نباید انتظار تغییرات کلان در سیاست های آمریکا را داشت بلکه سیاست های کلان ایالات متحده ثابت است و فقط مجریان آن تغییر می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تغییر رسمی مهره ها در کاخ سفید، سرانجام تلخ ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رسمی مهره ها در کاخ سفید، سرانجام تلخ ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید