تصاویری خیره کننده از ایستگاه فضایی دروازه ماه

به گزارش علی بلاگ، ناسا به تازگی تصاویری از طرح مفهومی ایستگاه فضایی دروازه ماه به اشتراک گذاشته است که نشان می دهد که این ایستگاه فضایی که در سال 2024 پرتاب می شود چه ظاهری خواهد داشت.

تصاویری خیره کننده از ایستگاه فضایی دروازه ماه

این آژانس فضایی گفته که ایستگاه فضایی دروازه ماه محلی برای اسکان فضانوردانی است که به ماه می فرایند. ظرفیت این ایستگاه فضایی چهار نفر است و شرکای ناسا از جمله کانادا، اروپا و ژاپن در آن کار خواهند کرد.

بخش های بزرگ این ایستگاه فضایی توسط شرکای تجاری ساخته می شوند و دارای یک اتصال برای فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس است که فضانوردان را از این ایستگاه به ماه می برد و بازمی گرداند.

ناسا همچنین تایید کرد که این پلتفرم می تواند یکی از بزرگ ترین نگرانی ها برای سفر فراتر از مدار زمین را با اندازه گیری میزان تشعشات حل نماید. قرار است که مجموعه ابزار تشخیص دهنده تشعشعات در اولین ماژول از این ایستگاه بین المللی چندمنظوره به فضا ارسال شود. این ایستگاه در مدار ماه قرار می گیرد و هر هفت روز یک بار آن را دور خواهد زد.

ایستگاه فضایی دروازه ماه بخش اصلی ماموریت آرتمیس خواهد بود که در آن ناسا قرار است اولین زن و یک مرد دیگر را در سال 2024 به ماه بفرستد. اگرچه ممکن است این ماموریت به تاخیر بیفتد.

بخش بزرگی از ماموریت آرتمیس از جمله دروازه ماه توسط موشک سامانه پرتاب فضایی ناسا انجام خواهد گرفت.

ساخت این موشک تقریبا به سرانجام رسیده و اولین پرواز آزمایشی اش را که در آن فضاپیمای اوریون را بدون خدمه به مدار ماه می برد در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده انجام خواهد داد.

با این حال ناسا اعلام کرده است که در ماه فوریه ساخت ایستگاه فضایی دروازه ماه را با کمک موشک فالکون اسپیس ایکس آغاز خواهند کرد. شرکت ایلان ماسک عناصر اصلی دروازه ماه را به مدار خواهد فرستاد.

اسپیس ایکس همچنین برنده قرارداد ارسال فضانورد به ماه شد. این قرارداد که ارزش 2.9 میلیارد دلاری دارد شامل نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ می شود که در تاسیسات اسپیس ایکس در جنوب تگزاس در حال آزمایش است. اسپیس ایکس در این قرارداد بلواوریجین جف بروز را نیز شکست داد.

استارشیپ که به دروازه ماه متصل است فضانوردان را به سطح ماه خواهد رساند. سپس فضانوردان یک هفته روی ماه خواهند ماند و پس از آن به مدار ماه و سپس به زمین بازمی گردند.

این ایستگاه فضایی در ابتدا ظرفیت چهار نفر را دارد اما با گذر زمان با اتصال ماژول های جدید تجهیزات آن گسترش می یابد و ظرفیت آن اضافه می شود. ایستگاه فضایی بین المللی نیز از زمان تاسیس تا به امروز رشد داشته و اکنون ظرفیت هفت نفر را داراست.

پس از سفر خدمه کرو-2 اکنون ایستگاه بین المللی فضایی 11 نفر را در خود جای داده است.

هنگامی که ماژول های جدید به ایستگاه دروازه ماه ارسال شود این ایستگاه تبدیل به یک مرکز تحقیقات علمی در مدار خواهد شد.

این ایستگاه فضایی چهار ماژول اصلی خواهد داشت. ماژول اول به عنوان مرکز ارتباطات عمل خواهد کرد و توسط شرکت Maxar Technologies ساخته می شود.

ماژول دوم توسط اسپیس ایکس در سال 2024 ارسال می شود که محل اقامت و لجستیک است و توسط شرکت Northrop Grumman ساخته می شود. این ماژول درگاه های اتصال، باتری و آنتن های ارتباطی خواهد داشت و همچنین یک کابین با فشار مناسب برای فرماندهی، کنترل و مدیریت داده ها خواهد داشت.

ماژول سوم توسط آژانس فضایی اروپا ساخته می شود و نام آن سیستم تامین سوخت، زیرساخت و ارتباطات(ESPRIT) است که قرار است در سال 2024 ارسال شود. این ماژول توسط شرکت های ایرباس(Airbus) و Thales Alenia Space ساخته می شود.

بخش های دیگر آن نیز تحت ساخت سایر شرکت های اروپایی است و قرار است در سال 2027 ارسال شود.

ماژول آخر ماژول اقامت بین المللی است که توسط آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی ژاپن ساخته می شود تا فضای بیشتری برای اقامت فراهم شود و در سال 2026 ارسال خواهد شد.

ماژول های دیگری که در آینده ارسال خواهند شد شامل یک ماژول هوابند(دستگاه تنطیم فشار) یک ماژول لجستیک و یک بازوی رباتیک برای تعمیرات و اتصال سفینه ها خواهند بود.

ناسا در ابتدا قصد داشت با روسیه بر روی این پروژه کار کند اما روسیه تصمیم به کار با چین گرفت.

روسیه و چین برای ساخت یک ایستگاه فضایی و یا پایگاهی بر روی ماه کار خواهند کرد. روسیه همچنین بیان نمود که از سال 2025 ایستگاه بین المللی فضا را ترک می کند زیرا تجهیزات آن قدیمی هستند و امنیت کافی را ندارند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "تصاویری خیره کننده از ایستگاه فضایی دروازه ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری خیره کننده از ایستگاه فضایی دروازه ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید