بیماران پروانه ای در پیله درد و رنج ، فوت 15 کودک پروانه ای از کمبود دارو

به گزارش علی بلاگ، تحریم، جان گروهی از بیماران ایرانی به خصوص بچه ها را نشانه گرفته است؛ یک روز بیماران پروانه ای ، یک روز تالاسمی ها، یک روز دیالیزی ها. تاکنون 15 کودک پروانه ای به دلیل کمبودهای ناشی از تحریم های آمریکا جان باخته اند و این چرخه ادامه دارد.

بیماران پروانه ای در پیله درد و رنج ، فوت 15 کودک پروانه ای از کمبود دارو

به گزارش علی بلاگ به نقل از ایسنا، مدتی است که بحث کمبود پانسمان های مورد احتیاج بیماران پروانه ای خبرساز شده و سیدحمیدرضا هاشمی گلپایگانی مدیرعامل خانه EB چند روز پیش گفت: اعمال تحریم ها بر ملزومات پزشکی بیماران ای بی (پروانه ای) تاسف بار است.

هاشمی عنوان نموده بود که اگر پانسمان میپلکس در اختیار بچه ها مبتلا به ای بی قرار نگیرد، آنها درد شدیدی را در اندام شان متحمل می شوند. بیماران ای بی، بی نهایت به این پانسمان احتیاجمندند و متاسفانه برای آنها درمان جایگزینی هم وجود ندارد.

امروز در شرایط تحریم این پانسمان ها مجبوریم از پمادهای ترکیبی و گازوازلینه های چرمی استفاده کنیم. در حالی که تمام این پانسمان ها یک دهم تاثیر پانسمان میپلکس را ندارند.

بعد از این اظهارات بود که وزارت بهداشتی ها هم نسبت به شرایط بیماران پروانه ای واکنش نشان دادند و ضمن تأیید اعمال تحریم و فشار از سوی آمریکا بر دارو و ملزومات پزشکی بیماران ایرانی، گفتند که از راه های مختلفی دارو و ملزومات مورد احتیاج همه بیماران را تامین خواهند کرد.

مهندس حسین صفوی رئیس اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تاکید نمود: با اینکه شرکت سوئدی پانسمان مورد احتیاج را به بیماران نمی داد، توانستیم پانسمان را به وسیله دیگر برای بیماران تأمین کنیم. بر همین اساس آخرین محموله پانسمان ای بی مردادماه سال جاری تحویل خانه ای بی شده و محموله جدید هم تا سرانجام آبان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

صفوی این نوید را داده که در صورت همکاری خانه ای بی، فراورینماینده محصولات پیشرفته پانسمان که در زخم پای دیابتی و سوختگی فعالیت می نماید، می تواند برای مدتی محصولات مورد احتیاج بیماران پروانه ای را هم فراوری کند تا به ورود آنها از کشورهای خارجی متکی نباشیم.

  • شرکت سوئدی پانسمان نداد

در این زمینه دکتر مهدی شادنوش رئیس مرکز پیوند و بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به شرایط تامین پانسمان میپلکس برای بیماران ای بی گفت: شکی نیست که تحریم های غیرانسانی و ناجوانمردانه آمریکا وجود دارد. آنها ادعا می نمایند که غذا و دارو تحریم نشده، اما دروغ است.

دکتر شادنوش اضافه نمود: بعد از پیگیری هایی که ما به وسیله سفارت مان انجام دادیم، شرکت سوئدی که مسئول تامین پانسمان میپلکس در دنیاست، در نامه ای رسمی طی ماه های قبل گفت که به دلیل تحریم ها نمی توانند این پانسمان ها را در اختیار ما قرار دهند.

  • پروانه ای ها نگران نباشند

رئیس مرکز پیوند و بیماری های وزارت بهداشت ادامه داد: البته با درایت و مدیریت فرزندان همین مملکت که کوشش می نمایند بیماران دچار مشکل نشوند، از طرق دیگر و به صورت غیررسمی به هر شکلی که بود، این پانسمان ها تامین شد و تا حد امکان برنامه ریزی شده که این پانسمان ها به مرور در اختیار بیماران قرار گیرد و بیماران نگران باشند.

وی تاکید نمود: دست اندرکاران وزارت بهداشت و مراکز فراوزارت خانه ای تمام کوشش شان را می نمایند تا نه تنها در مورد بیماران ای بی، بلکه درباره سایر بیماران خاص هم که این روزها خیلی درباره آن ها دچار مشکل هستیم، اذیت نشوند.

دکتر شادنوش تاکید نمود: با برنامه ریزی های اجرا شده امیدواریم مراقبت کنیم تا کمترین عوارض متوجه بیماران گردد. البته در حال حاضر به میزان مورد احتیاج پانسمان میپلکس داریم.

  • خلف وعده شرکت اروپایی

رئیس مرکز پیوند و بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه فشار تحریم فقط محدود به پانسمان های میپلکس نیست، گفت: به عنوان مثال لازم بود که امکانات دستگاه های دیالیزمان را به روز کنیم. همچنین قرار بود مراکز دیالیز را توسعه دهیم و دستگاه های جدید را جایگزین دستگاه های فرسوده کنیم. بر این اساس برای واردات تعدادی دستگاه برنامه ریزی کردیم تا زیرساخت هایمان را تقویت کنیم.

دکتر شادنوش گفت: ما با زحمت زیاد کار را پیش بردیم و در تهیه ارز، انتقال ارز و ... اقداماتی انجام دادیم، اما در لحظه آخر با اینکه پول را پرداخته بودیم، شرکت تامین نماینده اروپایی با عنوان تحریم، دستگاه ها را در اختیار ما قرار نمی داد.

وی اضافه نمود: البته توانسته ایم تمام برنامه های خود را انجام دهیم و خوشحالیم که این نوید را به بیماران دیالیزی مان بدهیم که ار این به بعد راحت تر و در مراکز توسعه یافته تر خدمات دریافت خواهند کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بیماران پروانه ای در پیله درد و رنج ، فوت 15 کودک پروانه ای از کمبود دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران پروانه ای در پیله درد و رنج ، فوت 15 کودک پروانه ای از کمبود دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید