ابتلا به نارسایی کلیه با مصرف بیش از حد مسکن ها

به گزارش علی بلاگ، عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران گفت: مصرف بیش از حد برخی از دارو های مسکن یکی از دلایل ابتلا به نارسایی کلیه است.

ابتلا به نارسایی کلیه با مصرف بیش از حد مسکن ها

سیدمحمدصادق غفوری عضو انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران اظهار کرد: کلیه ها اندامی هستند که نقش مهمی در دفع مواد زائد و سموم بدن دارند و افرادی که دچار نارسایی کلیه می شوند میزان اوره در بدنشان افزایش پیدا می کند و فرد جهت ادامه زندگی نیاز به دیالیز دارد.

او افزود: بیماری کلیوی معمولا بی سر و صدا پیشرفت می کند و بیشتر مردم تا مراحل پیشرفته بیماری کلیه علائم شدیدی مشاهده نمی کنند، البته ممکن است در ابتدا فرد مبتلا با علائمی از قبیل خستگی و ضعف، عدم توانایی در ایجاد تمرکز، اختلالات خواب، گرفتگی عضلات در شب، پرفشاری خون، ورم اطراف چشم ها بخصوص در صبح، ورم پا، کاهش اشتها (کاهش وزن)، خستگی و خارش پوست، دفع ادرار خونی تیره و افزایش دفع ادرار بخصوص در شب روبرو گردد.

غفوری بیان کرد: این بیماری به دو نوع نارسایی حاد و نارسایی مزمن کلیوی تقسیم می گردد که در نوع اول کلیه ها به صورت ناگهانی از کار می افتند و معمولاً با برطرف کردن علت، کارکرد کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد، اما در نارسایی مزمن با ایجاد مشکل برای این اندام به تدریج فرد بیمار نیاز به پیوند کلیه و دیالیز پیدا می کند.

این متخصص گوارش و کبد ایران در خصوص علل ایجاد نارسایی حاد کلیه گفت: کاهش خون رسانی به کلیه ها بر اثر خون ریزی شدید و شوک، اسهال و استفراغ شدید و نارسایی قلبی، کم آبی بدن، مصرف بیش از حد دارو های مُدِر، استفاده بی رویه از برخی از آنتی بیوتیک ها، مصرف بیش از اندازه دارو های مسکن مانند ژلوفن، بروفن، ایندومتاسین و دیکلوفناک و حتی استامینوفن احتمال ابتلا نارسایی حاد کلیه را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

او با اشاره به این که علائم نارسایی حاد کلیوی با نارسایی مزمن متفاوت است، بیان کرد: آسیب به کلیه ها در اثر بیماری قند، فشارخون بالا و سایر اختلالات از جمله علائم نارسایی مزمن کلیه محسوب می گردد.

راههای تشخیص نارسایی کلیه

این متخصص گوارش و کبد شرح داد: یک شرح حال و معاینه خوب می تواند تا حد زیادی علت نارسایی کلیه را تشخیص داده و درمان مطلوبی را برای فرد بیمار به همراه داشته باشد. اندازه گیری اوره و کراتینین خون، آزمایش کامل ادرار و سونوگرافی کلیه ها از دیگر راه های تشخیص این بیماری خواهد بود.

او گفت: کنترل قند خون در افراد دیابتی، خودداری از مصرف بی رویه دارو ها و کنترل فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری خون سبب پیشگیری از ابتلا به بیماری های کلیوی بخصوص نارسایی کلیه خواهد شد. همچنین در صورت بروز هر گونه تغییر در حجم ادرار به خصوص کاهش حجم ادرار، پررنگ شدن غیر عادی ادرار، تکرر یا قطع و وصل شدن ادرار یا ورم دور پلک و پا ها باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

این متخصص گوارش و کبد بیان کرد: مواردی که افراد مبتلا به نارسایی کلیه باید در رژیم غذایی خود رعایت کنند شامل محدود کردن مصرف نمک، قند و شکر، مصرف غذا های کم چرب و کم پروتئین، محدود کردن مصرف حبوباتی نظیر عدسُ نخود و لوبیا که میزان پتاسیم بالایی دارند و مصرف سبزیجات بصورت خام است.

غفوری در سرانجام یادآوری کرد: درمان نارسایی کلیه بر اساس اینکه حاد یا مزمن است متفاوت خواهد بود. در نارسایی حاد درمان اولیه شامل برطرف کردن علت به وجود آورنده بیماری است. به عنوان مثال بیماری که به دنبال مصرف دارویی دچار نارسایی حاد شده اولین درمان قطع آن دارو خواهد بود، اما در نارسایی مزمن کلیه از همودیالیز، دیالیز صفاقی و یا پیوند کلیه می توان استفاده کرد.

منبع: همگردی

به "ابتلا به نارسایی کلیه با مصرف بیش از حد مسکن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلا به نارسایی کلیه با مصرف بیش از حد مسکن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید