آغاز موج جدید آنفلوآنزا ؛ باید وحشت کنیم؟ ، ویژگی مشترک فوت شدگان ، چه زمانی حتما باید نزد دکتر رفت؟

به گزارش علی بلاگ، این روزها خبرهای زیادی درباره موج همه گیری آنفلوآنزا یا شمار افراد فوت شده به علت آن می شنوید.

آغاز موج جدید آنفلوآنزا ؛ باید وحشت کنیم؟ ، ویژگی مشترک فوت شدگان ، چه زمانی حتما باید نزد دکتر رفت؟

به گزارش علی بلاگ، اصطلاح موج آنفلوآنزا نباید باعث وحشت شما شود، منظور از موج این است که شمار افراد بیشتری نسبت به میانگین معمول در این زمان سال دچار آنفلوآنزا شده اند.

با اینکه زمان مطلوب زدن واکسن آنفلوآنزا در انتهای شهریور و اوائل مهرماه پیش از شروع فصل شیوع آنفلوآنزا در ماه های سرد سال است، اما همین حالا هم می توانید واکسن آنفلوآنزا را بزنید تا در بقیه فصل شیوع از دچار شدن به این بیماری در امان بمانید.

  • نکته بهداشتی: واکسن آنفلوانزا

ویروس آنفلوآنزایی که امسال بیشتر شیوع یافته است، نوع H1N1 است که علائم آن اندکی شدیدتر است و به خصوص ممکن است علائم گوارشی به صورت تهوع و استفراغ ایجاد کند.

  • H1N1 یا آنفلوانزای خوکی: ویروسی که امسال شایع شد | چه کسانی در معرض خطرند؟ | علائم و راه های پیشگیری

به جز این، علائم و شیوه های پیشگیری و درمان این نوع ویروس تفاوتی با انواع ویروس های فصلی آنفلوآنزا ندارد و واکسن موجود باعث محافظت در برابر این نوع ویروس آنفلوآنزا هم می شود.

  • افراد در معرض خطر

آنطور که مقامات وزارت بهداشت می گویند تمام افراد فوت شده به علت آنفلوآنزا در امسال افرادی با بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی و ریوی یا افراد سالمند بوده اند. این افراد به علت ضعف دستگاه ایمنی شان بیشتر در معرض خطر دچار شدن به عوارض خطرناک آنفلوآنزا مانند ذات الریه هستند.

بنابراین اگر 65 ساله یا بالاتر هستید یا بیماری زمینه ای مانند بیماری های قلبی، ریوی و کبدی (ازجمله نارسایی قلبی، آسم یا دیابت) دارید، انجام اقدامات پیشگیری مانند زدن واکسن برای شما ضرورت بیشتری دارد.

بچه ها زیر پنج سال نیز بیشتر در معرض خطر عوارض آنفلوآنزا هستند. در این مورد هم زدن واکسن برای پیشگیری در بچه ها بالای 6 ماه قابل انجام است.

  • تفاوت سرماخوردگی و آنفلوانزا

یک موضوع دیگر که باید به آن توجه کنید تفاوت میان علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا است. گرچه بسیاری از علائم این دو بیماری شبیه به هم است. اما در سرماخوردگی علائم بیشتر بر بینی متمرکز است، یعنی عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی و ... در مقابل در آنفلوآنزا در کل بدن احساس بیماری می کنید و تب و لرز، گلودرد و بدن درد بارزتر است و گاهی سرفه های شدید دارید.

  • اینفوگراف | آنفلوآنزا؛ تفاوت با سرماخوردگی و راه های مقابله

  • کی باید به دکتر مراجعه کرد

اغلب افراد مبتلا به آنفلوآنزا بیماری ملایمی دارند و نیاز به مراجعه پزشکی پیدا نمی کنند.

اما در این موارد آنفلوآنزا باید به نزد دکتر بروید:

- اگر کودک زیر پنج سال دارید که علائم شاخص آنفلوآنزا را نشان می دهد، در بردن فوری او به نزد دکتر تردید نکنید.

- اگر علائم آنفلوآنزا را دارید و دچار تنگ نفس یا درد قفسه سینه هم شده اید، این علائم جدید را نباید به آنفلوآنزا نسبت دهید چرا که ممکن است دچار عوارضی مثل ذات الریه یا پنومونی شده باشید و باید به دکتر مراجعه کنید.

- اگر تب تان فروکش نمی کند، ممکن است عفونت دیگری (عفونت باکتریایی) به آنفلوآنزای اولیه اضافه شده باشد. بنابراین باید برای معاینه به نزد دکترتان بروید.

- اگر به علت تهوع و استفراغ نمی توانید مایعات بنوشید، باید به نزد دکترتان یا بیمارستان بروید تا با تزریق مایعات وریدی کمبود آب و املاح بدنتان جبران شود.

- اگر گلودردتان آنقدر شدید است که نمی توانید چیزی بخورید.

- اگر سرفه مداوم و شدیدی دارید که پس از مدتی برطرف نمی شود.

- اگر سردرد یا گرفتگی بینی تان پس از چند روز برطرف نشده و بدتر شده است. در این مورد ممکن است دچار عفونت سینوس یا سینوزیت شده باشید.

منبع: همشهری آنلاین

به "آغاز موج جدید آنفلوآنزا ؛ باید وحشت کنیم؟ ، ویژگی مشترک فوت شدگان ، چه زمانی حتما باید نزد دکتر رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز موج جدید آنفلوآنزا ؛ باید وحشت کنیم؟ ، ویژگی مشترک فوت شدگان ، چه زمانی حتما باید نزد دکتر رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید